Werbena - odmiany, kwiaty, uprawa

WerbenaWerbena to kwitnąca intensywnie przez całe lato roślina, która będzie wyglądać pięknie zarówno w donicach, lub skrzynkach na balkonie czy tarasie, jak i na rabatach w ogrodzie. Dekoracyjne są nie tylko jej kwiaty, ale również soczyście zielone charakterystyczne liście. Do wyboru mamy kilka gatunków werbeny w szerokiej gamie odmian różniących się kolorem kwiatów, wysokością, oraz pokrojem roślin.

Uprawa werbeny jest łatwa. Jest to gatunek odpowiedni na stanowiska słoneczne. Rośliny rzadko są atakowane przez szkodniki i raczej nie chorują. Werbena dobrze znosi także niesprzyjające warunki środowiskowe, takie jak na przykład zanieczyszczenie powietrza, dlatego świetnie rośnie w warunkach miejskich. Rośliny ładnie się rozrastają i tworzą zwarte połacie pełne kwiatów, które będą zdobić nasz balkon czy ogród od późnej wiosny aż do jesieni.

Werbena - gatunki, odmiany, cechy charakterystyczne

Werbena daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest dostępna w wielu odmianach, dzięki czemu z łatwością dobierzemy taką, która będzie odpowiadać naszym gustom i pasować do wystroju ogrodu bądź balkonu. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych znajdziemy takie gatunki werbeny jak:

1. Werbena ogrodowa (witułka) Verbena hybrida

To najpopularniejszy i najczęściej uprawiany gatunek werbeny. Roślina ta wywodzi się od występujących dziko na obu kontynentach amerykańskich gatunków Verbena incisa, Verbena platensis, oraz Verbena peruviana. W naturze werbena jest okazałą byliną, jednak w naszym warunkach klimatycznych najczęściej jest uprawiana w charakterze jednorocznej rośliny sezonowej kwitnącej latem. Verbena hybrida ma silnie rozkrzewione gęsto ulistnione łodygi. Liście są wcinane i mają barwę ciemnozieloną. Kwiaty werbeny ogrodowej mają wyjątkowy kształt długich rurek, które zakończone są pięcioma odgiętymi łatkami. Pojedyncze kwiatki są niewielkie, ale za to zebrane w okazałe kwiatostany na szczytach pędów. Pojawiają się one licznie od początku czerwca aż do września.

Owoc witułki stanowi rozłupka.

Odmiany werbeny ogrodowej

  • Grandiflora, gdzie należą odmiany najwyższe, osiągające do 50 cm o dużych kwiatostanach. Wyjątkowo piękną odmianą z tej grupy jest Bampton o fioletowo-różowych kwiatach;
  • Compacta - to grupa odmian osiągających maksymalnie 30 cm wysokości. Znajdziemy w niej piękne Polskie odmiany Magda i Janina w kolorze amarantowym oraz Wiesia o wrzosowym zabarwieniu kwiatów. Należą tu także urodziwe odmiany zagraniczne takie jak Bicolor Rose o kwiatach w dwóch odcieniach różu; Bicolor Purple o zabarwieniu kwiatów od jasno do ciemnofioletowego, Lime o rzadko spotykanym limonowo-białej barwie kwiatów, oraz White o śnieżnobiałych kwiatostanach. Bardzo ciekawą odmianą jest również Peaches & Cream o pastelowych koralowo-kremowych kwiatach, które rozkwitają bardzo licznie przez cały sezon;
  • Compacta Nana - są to odmiany bardzo niskie, dorastające zaledwie do 15 cm. W tej grupie warto zainteresować się piękną odmianą Scarlet, której kwiaty są płomiennie czerwone.

Wszystkie wyżej wymienione odmiany werbeny witułki mają pędy wzniesione. W tym gatunku znajdziemy jednak również odmiany o pędach przewieszających się. Osiągają one od 50 do nawet 100 cm długości. Rośliny te świetnie sprawdzą się w skrzynkach balkonowych lub w dużych wiszących donicach na tarasach.

Odmiany werbeny o zwisających pędach

  • Tapien Blue o ciemnofioletowych pachnących kwiatach;
  • Tapien Pink o kwiatach różowych;
  • Temari Pink o delikatnie różowych pachnących kwiatach;
  • Temari Scarlet o ciekawej szkarłatnej barwie kwiatów.

2. Werbena żyłkowana Verbena rigida

Gatunek ten w naturze występuje zarówno w Ameryce Północnej, jak i Środkowej oraz Południowej i jest byliną. W naszym kraju ze względu na warunki klimatyczne uprawiamy go w systemie jednorocznym. Cała roślina jest pokryta krótkimi szorstkimi włoskami. Łodygi werbeny żyłkowanej osiągają 30-40 cm wysokości. Są one słabo ulistnione w górnej części, wzniesione, rozgałęzione i czterokanciaste. Liście tego gatunku są szeroko lancetowate i mają karbowane brzegi. Z kolei kwiaty zebrane w zbite lekko wydłużone kłosy są niewielkie i mają kolor liliowy. Kwitnienie jest obfite i trwa od czerwca aż do jesieni. Owoc tego gatunku to rozłupka. Verbena rigida świetnie nadaje się na kwietniki.

Odmiany werbeny żyłkowanej

  • Blütenmeer Violett o niebiesko-fioletowym zabarwieniu kwiatów;
  • Polaris o kwiatach lawendowych;
  • Santos o różowo-fioletowych kwiatach.

3. Werbena kanadyjska Verbena canadensis

W naturze roślina ta jest byliną rosnącą w Ameryce Północnej. Jej silnie rozkrzewione i gęsto ulistnione pędy są wzniesione i osiągają wysokość od 20 do 40 cm. Werbena kanadyjska oprócz pięknych kwiatów słynie również z niezwykle dekoracyjnych liści, które są żywo zielone i pierzasto wrębne. Kwiaty gatunku Verbena canadensis wyrastają na szczytach pędów od połowy czerwca do września i mają kolor amarantowy. Owocem jest rozłupka.

Odmiany werbeny kanadyjskiej

  • Toronto o intensywnie amarantowych kwiatach i długim obfitym kwitnieniu;
  • Perfecta o różowo-fioletowej barwie kwiatów;
  • Summer Glaze o rzadko spotykanych u tego gatunku wiśniowych kwiatach;
  • Abbeville o lawendowym zabarwieniu kwiatów;
  • Greystone Daphne o różowo-lawendowych kwiatostanach;
  • Snowflurry o pięknych białych kwitach;
  • Taylortown Red o spektakularnych intensywnie czerwonych kwiatostanach.

Werbena - uprawa

Uprawa werbeny nie jest trudna. Wszystkie wymienione wyżej gatunki są odporne na choroby i dosyć tolerancyjne, co do warunków środowiskowych. Pamiętajmy jednak o tym, że im lepsze warunki zapewnimy roślinom, tym ładniej się rozrosną i będą obficiej kwitły.

Wymagania uprawowe werbeny:

Stanowisko

Wszystkie werbeny kochają słońce. Preferują one stanowiska słoneczne i bardzo słoneczne, gdzie najładniej rosną. Tolerują również półcień, ale w takich warunkach kwitnienie jest mniej obfite. Werbeny dobrze radzą sobie w warunkach wielkomiejskich. Szczególnie odporna na niekorzystne czynniki takie jak zanieczyszczenie powietrza jest werbena żyłkowana.

Podłoże

Werbeny preferują żyzne, próchniczne i przepuszczalne gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Słabo rosną w ziemiach jałowych bardzo słabych i piaszczystych, gdzie kiepsko się krzewią, słabo kwitną i gorzej wybarwiają. Nie sadźmy werben również w ciężkich gliniastych i mokrych ziemiach, ponieważ zbyt duża ilość wody w podłożu istotnie zwiększa ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe.

Sadzenie

Werbeny możemy wysiać samodzielnie z nasion lub kupić gotową rozsadę w kwiaciarni czy centrum ogrodniczym. Siewu dokonujemy już pod koniec lutego albo z początkiem marca w szklarni, inspekcie, lub po prostu w skrzynce na domowym parapecie. Pamiętajmy o uszczyknięciu wierzchołków pędów, kiedy młode rośliny osiągną 10-15 cm, co sprawi, że ładnie się rozkrzewią. Na miejsce stałe na balkonie, tarasie lub ogrodzie wysadzamy je w drugiej połowie maja. W tym samym terminie sadzimy również zakupioną gotową rozsadę. Rośliny sadzimy w odległości około 20 cm od siebie.

Podlewanie i nawożenie

Werbeny są odporne na czasowy niedobór wody, jednak w czasie bardzo upalnego lata wymagają regularnego podlewania. Pamiętajmy jednak, aby ich nie przelewać, ponieważ może to istotnie zmniejszyć kwitnienie, a nawet prowadzić do gnicia i zamierania roślin. Wszystkie gatunki werbeny są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci, dlatego niestety często nie udają się, kiedy lato jest zimne i deszczowe. Obficie i długo kwitnące rośliny warto przez cały sezon dokarmiać wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących, ale sprawdzą się również nawozy naturalne w postaci kompostu czy biohumusu.

Zastosowanie

Werbenę ogrodową możemy spotkać na ogrodowych rabatach oraz kwietnikach, ale jest to też gatunek najczęściej sadzony w donicach i skrzynkach na balkonach i tarasach. Duże kwiatostany i mnogość odmian dają ogromne możliwości aranżacyjne. Do uprawy pojemnikowej szczególnie polecane są odmiany zwisające, tworzące zwarte pięknie kwitnące kobierce.

Z kolei werbena żyłkowana oraz kanadyjska częściej spotykana jest w ogrodach niż na balkonach, choć oczywiście oba gatunki sprawdzą się również w uprawie pojemnikowej. Pięknie wyglądają na obrzeżach ścieżek, na rabatach wielogatunkowych i letnich kwietnikach. Nadają się też na skalniaki - złuszcza werbena żyłkowana. Werbeny sprawdzą się zarówno w ogrodach kwietnych, jak i w ogródkach ziołowych, również tych urządzonych na balkonie bądź tarasie.

Warto łączyć werbeny w piękne wielobarwne kompozycje z innymi gatunkami letnimi o podobnych wymaganiach na przykład takimi jak pelargonia, szałwia, cynia, begonia czy bidnes, czyli uczep rózgowaty. Jeśli kupujemy gotową rozsadę, zwróćmy uwagę na to, by rośliny miały ładny zwarty pokrój, a na liściach nie było żadnych plam. Sprawdźmy też, jak wygląda podłoże w doniczce. Jeśli jest bardzo mokre, a na jego powierzchni widać zaczątki mchu, lepiej wybierzmy inny egzemplarz, ponieważ przelane rośliny mogą gnić i cierpieć na trudne do zwalczenia choroby grzybowe.

Komentarze