Kuchnia w stylu prowansalskim - aranżacja: meble, ściany, podłoga, dodatki, tkaniny. Styl prowansalski to połączenie naturalnego drewna, pastelowych barw, przywołujących spokój panujący na malowniczych terenach południowej Francji. Wnętrza w tym stylu są przytulne, harmonijne, oryginalne i niepowtarzalne, podobnie jak wakacje spędzone w Prowansji.
Jedni kochają ten nurt za lekkość formy, wyjątkowy klimat spokoju i relaksu któremu nie oprze się nawet najbardziej zatwardziały zwolennik chłodnych nowoczesnych wnętrz, a inni za niekończący się letni klimat i zapach świeżych ziół, taka też jest kuchnia urządzona w stylu prowansalskim.
Meble w kuchni w stylu prowansalskim
Meble kuchenne w stylu prowansalskim swój wyjątkowy design zawdzięczają połączeniu naturalnych materiałów takich jak drewno i wiklina. Przy czym pierwszy z nich jest najczęściej pokryty jedną z pastelowych barw charakterystycznych dla południa Francji: bieli, szarości, pastelowej ciepłej zieleni, delikatnego różu, lub lawendy. Drugi z nich występuje w postaci dodatków niewielkich szuflad - koszyczków na przyprawy lub bibelotów przechowywanych we wnętrzu wyspy kuchennej.
W przeważającej większości właściciele kuchni w stylu prowansalskim stawiają na uniwersalny biały kolor mebli, często spotykanym rozwiązaniem jest pokrycie cienką warstwą farby naturalnego drewna, tak by prześwitywały jego słoje, a całość wyglądała na nadgryzioną zębem czasu.
Tańsze wersje mebli kuchennych w stylu prowansalskim powstają z płyt meblowych: lakierowanej, foliowanej w kolorze białym, lub waniliowym, a także te wykonane z płyty laminowanej np. w kolorze bielonej sosny. Jednak meble kuchenne w stylu prowansalskim to nie tylko kolor, to również piękne i jakże subtelne frezowania. Zdobienia szafek kuchennych stanowią najczęściej prostokątne obramowanie, delikatne zaokrągloną, rzadziej falowane. Ponadto fronty szafek kuchennych w stylu prowansalskim są upiększone delikatnymi uchwytami meblowymi w kolorze brązu, mosiądzu, lub patyny o niezbyt prostej, ale też niezbyt fikuśniej formie, gdyż styl prowansalski to zachowanie równowagi pomiędzy pięknem i prostotą takie też powinny być uchwyty meblowe.
W meblach w stylu prowansalskim nie może zabraknąć przeszklonych szafek górnych, często podświetlanych np. listwami LED, w których przechowywane są ładnie ustawione przedmioty codziennego użytku może to być: zastawa stołowa czy serwis kawowy. Uzupełnieniem takiej zabudowy są piękne wiklinowe lub znacznie popularniejsze w ostatnim czasie rattanowe koszyczki wykładane białym lub w delikatną kratę płótnem, w których są przechowywane przyprawy i lub inne drobne przedmioty.
Ściany i podłoga w stylu prowansalskim
Ściany w kuchniach prowansalskich są równie subtelne jak cała aranżacja, dlatego najczęściej spotykane barwy to tradycyjna biel, bardzo jasny odcień szarości, écru, lub różu. Ściana ponad blatem pozostaje wierna tradycji i sprawdzonym rozwiązaniom, czyli jest wyłożona kafelkami w jednym kolorze lub nierzucającym się w oczy stonowanym kolorystycznie dekorem. Ponadto w części jadalnianej często występuje tapeta o romantycznym, sentymentalnym i bardzo subtelnym, kwiecistym motywie, tak by stanowiła spójną całość zresztą pomieszczenia.
Podłoga najczęściej jest wykonana z naturalnego drewna pociągniętego ochronnym lakierem lub białą farbą, która nadaje aranżacji sielskiego klimatu, rzadziej są to gładkie płytki w kolorach powtarzających się w pomieszczeniu, przy tym rozwiązaniu najczęściej polecanym kolorem jest biały lub szary, który nie będzie kontrastował z meblami i dodatkami.
Kuchnia prowansalska - dodatki
Dodatki w stylu prowansalskim mają charakter przedmiotów codziennego użytku, do najczęściej spotykanych ozdób należą zatem świeże zioła w glinianych lub porcelanowych specjalnych doniczkach charakterystycznych dla kuchni na południu Francji, oraz przypraw w przezroczystych pojemnikach kuchennych ustawionych na blacie roboczym, a także wszechobecne patery z owocami i świeże kwiaty.
Tkaniny w stylu prowansalskim są delikatne, zwiewne i naturalne jak większość materiałów użytych w aranżacji takiego pomieszczenia. W przypadku zasłon i obrusów dopuszczalne jest zastosowanie odważniejszego koloru, który przełamie blade pastele i nada charakteru całemu wnętrzu, należy jednak zachować daleko idący umiar, gdyż falbanki i koronki typowe dla aranżacji w stylu prowansalskim nie lubią zbyt wielu mocnych akcentów.
Umiar gwarancją dobrego smaku
Jako że kuchnie w stylu prowansalskim charakteryzują się zdobionymi meblami, koronkowymi firankami, falbanami na zasłonach i obrusach nie należy przesadzać z ozdobami, gdyż ich nadmiar może zniweczyć całą pracę nad subtelnym i uroczym wnętrzem. Dlatego też styl prowansalski nie lubi wymuszonych ozdób, które są bezużyteczne, a ich obecność w kuchni wprowadza zbędny chaos i wrażenie kiczu, który dawno już wyszedł z mody.
Komentarze