Kostrzewy - odmiany, uprawa, przycinanie

KostrzewaTrawy ozdobne to nieodzowna część każdego ogrodu. Możemy je również posadzić na balkonach i tarasach. Wiele gatunków pięknie prezentuje się nie tylko na rabatach i skalnikach, ale także w dużych donicach samodzielnie oraz w zestawieniu z innymi roślinami ozdobnymi. Jednym z najpopularniejszych rodzajów traw ozdobnych są kostrzewy.

Kostrzewa to gatunek łatwy w uprawie i mało wymagający. Kostrzewy pasują zarówno do ogrodów naturalistycznych przypominających dzikie łąki, wiejskich, leśnych, jak i tych urządzonych w bardziej wyrafinowanych stylach jak ogrody angielskie, śródziemnomorskie czy nowoczesne.

Kostrzewa - najpiękniejsze gatunki, odmiany

Kostrzewa (Festuca) to rodzaj traw z rodziny wiechlinowatych Poaceae. Do tego rodzaju należy aż ponad 450 różnych gatunków, lecz w celach ozdobnych uprawia się zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu. Kostrzewy występują na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego, a także w na obszarach górskich strefy międzyzwrotnikowej. W naturalnej florze Polski rośnie dziko ponad 30 gatunków kostrzew. Są to między innymi:

  • kostrzewa sina lub popielata (Festuca cinerea, syn. Festuca glauca),
  • kostrzewa piaskowa (Festuca psammophila),
  • kostrzewa górska (Festuca drymeia),
  • kostrzewa karpacka (Festuca carpatica),
  • kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis),
  • kostrzewa czerwona (Festuca rubra),
  • kostrzewa barwna (Fesctuca picta).

Kostrzewy to trawy mało wymagające i odporne, które nadają się do nasadzeń zieleni miejskiej, parków, ogrodów, ogródków przydomowych, skalników, uprawy w pojemnikach (donicach i skrzyniach).

Kostrzewa sina, popielata

Najpopularniejsze gatunki ozdobne kostrzewy nadające się zarówno do ogrodu, jak i do uprawy na balkonie lub tarasie to:

1. Kostrzewa sina, zwana również popielatą (Festuca cinerea)

Ten gatunek osiąga maksymalnie do 30 cm wysokości. Tworzy ona zwarte, kuliste, lekko spłaszczone kępy. Liście są proste, zaostrzone w pięknym szaroniebieskim kolorze. To właśnie ich zabarwienie stanowi o dużej wartości dekoracyjnej tego gatunku. Kostrzewa sina kwitnie od maja do czerwca. Jej drobne kwiatostany w postaci luźnych wiech osiągają do 20 cm wysokości. Jest to idealna roślina okrywowa, na obwódki oraz do ogrodów skalnych. Lubi gleby lekkie i ciepłe słoneczne stanowiska.

Godne polecenia odmiany tej trawy ozdobnej to:

  • Elijah Blue,
  • Intense Blue,
  • Silberreiher,
  • Azurit,
  • Blauglut,
  • Golden Toupee - odmiana o nietypowo ubarwionych liściach, które wczesną wiosną są cytrynowe, a później zielenieją.

2. Kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina)

Jest to piękny gatunek ozdobny, bardzo pożądany przez miłośników traw i ogródków skalnych. Naturalnie w Polsce występuje rzadko i jest gatunkiem zagrożonym. Spotkać ją można w Karpatach oraz na pojedynczych stanowiskach w Wielkopolsce i na Pomorzu. Kępa tej trawy osiąga wysokość około 30 cm, a pędy kwitnące maksymalnie do 80 cm. Źdźbła są zabarwione na fioletowo-niebieski kolor. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu i są zebrane w luźne, zwisające wiechy. Warto poszukać jej w szkółkach i dobrych centrach ogrodniczych. Ten bardzo ciekawy gatunek sprawdzi się w uprawie pojemnikowej, ogrodach żwirowych, skalnych, naturalistycznych, a także na tak zwanych zielonych dachach.

3. Kostrzewa olbrzymia (Festuca gigantea)

To najwyższy gatunek spośród ozdobnych kostrzew. Osiąga aż 80-100 cm. Trawa ta ma wąskie, wzniesione liście o barwie od żywo zielonej do szarozielonej. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu i mają postać luźnej, słabo rozgałęzionej, zwisającej wiechy. Kostrzewa olbrzymia jest odporna na mróz oraz częściową suszę, a także choroby i szkodniki. Jest to gatunek niezwykle dekoracyjny i łatwy w uprawie, dlatego często spotyka się go w ogrodach. Jej duże kwiatostany ozdobią nie tylko ogród, ale również balkon. Można z nich też robić suche bukiety.

4. Kostrzewa Maire’a (Festuca mairei)

Gatunek ten naturalnie występuje w górach Atlas. Gęste, zwarte, kuliste kępy tej trawy osiągają wysokość od 60 do 150 cm i szerokość do 100 cm. Sinozielone liście są wąskie, długie i lekko się przewieszają. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu i lipcu. Są one wiechowate, łukowato wygięte i bardzo efektowne. Tworzą duże dekoracyjne jasnobeżowe fontanny. Ten gatunek kostrzewy jest odporny i łatwy w uprawie. Świetnie będzie wyglądać na skalnikach, w ogrodach preriowych, naturalistycznych oraz nowoczesnych.

5. Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri)

Jest to bardzo dekoracyjny gatunek o cienkich nitkowatych żywo zielonych liściach. Tworzy niskie trawiaste poduszki o wysokości do 15 cm. Bardzo ładnie się rozrasta, tworząc zwartą szeroką darń, jednak trzeba pamiętać o jej odmładzaniu co kilka lat, ponieważ starsze rośliny znajdujące się w środku kępy mają tendencję do zamierania.

Kostrzewa gautieri

Beżowe kwiaty kostrzewy Gautiera pojawiają się w maju i w czerwcu. Ze względu na niewielkie rozmiary jest to idealna roślina do uprawy pojemnikowej. Można z niej tworzyć pięknej kompozycje z innymi roślinami ozdobnymi. Ciekawą odmianą tego gatunku jest na przykład Pic Carlit.

Kostrzewy jako trawa ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

Kostrzewy to trawy bardzo odporne, które nie mają dużych wymagań stanowiskowych. Jednak, aby jak najlepiej rosły, warto poświęcić trochę czasu i uwagi na ich pielęgnację. Do warunków uprawy kostrzewy zaliczamy:

1. Stanowisko

Choć większość gatunków kostrzew będzie rosła na niemal każdym stanowisku (także na półcienistym i cienistym), to aby rośliny były pięknie wybarwione, rozkrzewione i odporne na choroby grzybowe, najlepiej sadzić je na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Gatunkom wysokim postarajmy się również zapewnić osłonięcie od bardzo silnych wiatrów, które mogą łamać kwiatostany.

2. Podłoże

Trawy lubią lekkie niezbyt żyzne podłoża. Właśnie w takich warunkach możemy je spotkać w naturze. W glebach zbyt mokrych, ciężkich i zbitych rosną słabo i są o wiele bardziej podatne na choroby grzybowe. Sadząc kostrzewy w pojemnikach, wymieszajmy tradycyjne podłoże do roślin balkonowych pół na pół z piaskiem, a na dnie donicy lub skrzynki ułóżmy warstwę drenażu.

3. Sadzenie

Najlepszym terminem na sadzenie traw jest wiosna. Rośliny można bezpiecznie posadzić w ogrodzie lub w pojemniku na tarasie, czy balkonie, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Dobrym terminem na sadzenie traw jest również wczesna jesieni. Pamiętajmy, aby nie robić tego później niż w połowie października, aby młode kępy zdążyły się porządnie przekorze nić przed nadejściem zimy. Nie zaleca się sadzenia młodych traw latem w czasie dużych upałów. Odstępy, w jakich sadzimy kostrzewy, są uzależnione od siły wzrostu konkretnego gatunku. Planując nasadzenia, pamiętajmy, że gatunki karłowe bardzo silnie rozrastają się wszerz.

4. Podlewanie i nawożenie

Kostrzewy to trawy dosyć odporne na suszę. W uprawie ogrodowej bardzo rzadko wymagają nawadniania. Jest to konieczne jedynie w przypadku młodych roślin, a także podczas długotrwałej suszy. W uprawie doniczkowej, na balkonie lub tarasie, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ pojemnik szybko się nagrzewa, a ziemia znacznie łatwiej wysycha. Kostrzewy nie wymagają nawożenia.

5. Przycinanie i odmładzanie

Nigdy nie ścinajmy suchych liści i kwiatostanów jesienią. Po pierwsze dlatego, że stanowią one naturalne zabezpieczenie roślin przed mrozem, a po drugie dlatego, że w czasie mroźnej pogody są bardzo dekoracyjne. Uszkodzone, zaschnięte liście i stare kwiatostany obcinamy dopiero wiosną. Kostrzewy dobrze jest odmładzać raz na kilka lat, ponieważ ich kępy mają tendencję do zamierania od środka i ogałacania się. Warto więc co 2-3 lata podzielić duże kępy traw na kilka mniejszych części.

6. Zabezpieczanie przed mrozem

Kostrzewy cechuje dobra mrozoodporność. Naturalną ochronę stanowią dla nich zaschnięte pędy oraz kwiatostany, które warto związać w wiechę przed nastaniem zimy. W przypadku kostrzewy sinej oraz kostrzewy Gautiera warto dodatkowo zabezpieczyć na zimę kępę przy pomocy gałązek iglaków.

Kostrzewy nadają się do każdego ogrodu i na każdy balkon oraz taras. Są one dostępne w wielu gatunkach i odmianach różniących się pokrojem, barwą liści oraz siłą wzrostu. Znajdziemy wśród nich zarówno gatunki wysokie świetnie wyglądające w dużych naturalistycznych ogrodach, jak i te mniejsze, które są wręcz stworzone na skalniaki i do uprawy pojemnikowej.

Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest bardzo słaba, nieurodzajna, kamienista lub piaszczysta i niewiele gatunków chce na niej rosnąć, wówczas warto zdecydować się na założenie pięknego ogrodu szumiących traw, którego częścią może być co najmniej kilka różnych gatunków kostrzewy.

Komentarze