Szybko rosnące kwitnące krzewy do ogrodu

Ligustr pospolityMarzysz o pięknym ogrodzie pełnym kwitnących krzewów ozdobnych? Posadź szybko rosnące gatunki, a na atrakcyjny efekt nie będzie trzeba długo czekać. Jest wiele krzewów, które błyskawicznie się zagęszczają i obficie kwitną krótko po posadzeniu. Większość z nich jest też łatwa w uprawie i mało wymagająca. Dowiedz się, jakie gatunki kwitnących krzewów do ogrodu są szybko rosnące?

Są wśród nich zarówno gatunki, które świetnie wyglądają jako solitery, jak i takie nadające się na żywopłoty. Ponadto wiele krzewów można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w dużej donicy lub skrzyni na balkonie albo tarasie. W dodatku ich ozdobą są nie tylko piękne kwiaty, ale również dekoracyjne owoce i zjawiskowo przebarwiające się jesienią liście.

Szybko rosnące kwitnące krzewy do ogrodu - gatunki

Poniżej znajduje się zestawienie 7 najpiękniejszych gatunków szybko rosnących kwitnących krzewów ozdobnych do ogrodu. Wśród łatwych w uprawie, szybko rozrastających się i pięknie kwitnących krzewów ogrodowych na szczególną uwagę zasługują takie gatunki, jak:

  • czarny bez,
  • budleja Dawida,
  • forsycja pośrednia,
  • jaśminowiec wonny,
  • krzewuszka cudowna,
  • ligustr pospolity,
  • żylistek okazały.

1. Czarny bez (Sambucus nigra)

Ten bardzo odporny rodzimy krzew cechuje się wyjątkowo szybkim wzrostem. Maksymalnie krzewy osiągają nawet do 5 metrów wysokości. Rocznie przyrastają aż o 50 do 70 cm.

Czarny bez jest bardzo odporny i tolerancyjny. Dobrze czuje się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i bardziej zacienionych. Preferuje przepuszczalną, próchniczną, żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności.

Kwitnący krzew do ogrodu: czarny bez

Czarny bez

Ozdobą bzu są duże intensywnie zielone liście oraz pojawiające się wiosną duże baldachy kremowobiałych pachnących kwiatów. Kwiaty są jadalne. Ozdobne są też drobne czarne jadalne owoce czarnego bzu. Są one bardzo bogate w witaminy i minerały, dlatego warto je zebrać i zrobić z nich pyszny sok lub marmoladę na zimę.

2. Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Budleja to bardzo łatwy w uprawie i wyjątkowo dekoracyjny krzew. Dorasta on do około 3 metrów wysokość, przy czym tempo jego wzrostu jest wręcz imponujące. Krzew potrafi bowiem przyrastać do nawet 150 cm rocznie - z tego powodu z reguły już w drugim roku uprawy jest naprawdę bardzo okazały.

Gatunek ten nie bez powodu nazywany jest motylim krzewem. Jego bardzo duże, dekoracyjne i pięknie pachnące kwiaty przyciągają ogromne ilości motyli. Budleja kwitnie od połowy lata do wczesnej jesieni, a jej kwiaty są fioletowe i zebrane w duże kwiatostany przypominające kwiatostany lilaka.

Krzew ten lubi stanowiska słoneczne oraz żyzną przepuszczalną glebę. Rośliny rosnące w gruncie dobrze znoszą zimy, natomiast te uprawiane w pojemnikach trzeba przezimować w chłodnym jasnym pomieszczeniu.

3. Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia)

Forsycja przyrasta rocznie od 30 do 60 cm, co w praktyce oznacza, że już po 2-3 latach od posadzenia będzie pięknym okazałym i obficie kwitnącym krzewem. Docelowo gatunek ten osiąga 2-3 metry wysokości.

Forsycja jest gęstym krzewem o intensywnie zielonych liściach. Wiosną przed rozwojem liści krzewy wręcz toną w słonecznie żółtych niewielkich kwiatach.

Forsycję możemy posadzić zarówno jako soliter, jak i w formie formowanego lub naturalnego żywopłotu. Pamiętajmy, że krzewy należy przycinać po kwitnieniu, ponieważ zawiązują one pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach.

Forsycja to gatunek całkowicie mrozoodporny. Rośliny preferują słoneczne stanowiska i choć najkorzystniejsza będzie dla nich żyzna przepuszczalna gleba, to poradzą sobie również w dużo słabszym lekkim podłożu.

4. Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Ten krzew osiąga do około 2 metrów wysokości i przyrasta 40-80 cm na rok. Jest to gatunek bardzo odporny na zanieczyszczenie powietrza i suszę. Jest też bardzo tolerancyjny w stosunku do stanowiska i podłoża.

Jaśminowiec ma ciemnozielone wąskie liście i piękne intensywnie pachnące kremowobiałe kwiaty. Pojawiają się one bardzo licznie na krzewach w maju oraz czerwcu.

Krzewy tego gatunku nadają się na żywopłoty oraz solitery. Dobrze rosną zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Preferują podłoże żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym oraz gleby wapienne.

5. Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

Gatunek ten osiąga maksymalnie 2-3 metry wysokości, a jego roczny przyrost to od 30 do 60 cm.

Podstawowy gatunek krzewuszki ma długie piłkowane intensywnie zielone liście, ale dostępne są także odmiany o liściach zielonych z jasnym obrzeżeniem, zielono-żółtych, bordowych oraz czerwonych.

Kwiaty krzewuszki są naprawdę zjawiskowe. Mają one dzwonkowaty kształt i w zależności od odmiany mogą być koloru białego, różowego, czerwonego lub purpurowego. Pojawiają się one w maju i czerwcu, ale zdarza się także, że jesienią krzew powtarza kwitnienie.

Kwitnący krzew do ogrodu: krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka najładniej kwitnie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze rośnie również w półcieniu. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną, ale poradzi sobie nieźle także w uboższych i lżejszych podłożach.

Krzewuszka to idealny krzew na nieformowane naturalne żywopłoty oraz jako soliter.

6. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr to krzew o rekordowo dużych rocznych przyrostach. Wynoszą one aż od 50 do 120 cm. Ostatecznie rośliny osiągają 2-3 metry wysokości.

Ligustr ma piękne skórzaste ciemnozielone i błyszczące liście (zdarza się, że podczas łagodnych zim pozostają one na gałązkach) oraz drobne, ale bardzo liczne zebrane w wiechowate kwiatostany kremowobiałe kwiaty. Wydzielają one delikatny zapach. Termin kwitnienia tego krzewu przypada na lipiec i sierpień.

Ozdobne są także kuliste błyszczące czarne owoce ligustru, które długo utrzymują się na krzewach. Należy jednak pamiętać, że dla człowieka są one trujące i nie wolno ich spożywać.

Ligustr jest bardzo łatwy w uprawie i tolerancyjny. Choć preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne, żyzne, próchniczne gleby to poradzi sobie także w większym zacienieniu i w o wiele słabszych lekkich glebach.

7. Żylistek okazały (Deutzia x magnifica)

Żylistek to krzew dorastający do 3 metrów wysokości ze średnimi rocznymi przyrostami rzędu 30-50 cm. Będzie on pięknie się prezentować jako pojedynczy krzew ozdobny lub w grupach na rabacie, ale też w żywopłocie czy szpalerze.

Żylistek ma duże jajowate intensywnie zielone liście o piłkowanych brzegach, które często pokrywają delikatne włoski.

Kwitnący krzew do ogrodu: żylistek okazały

Żylistek okazały

Kwiaty tego gatunku wyrastają licznie w gęstych zwisających kwiatostanach. Są one koloru białego lub różowego i mają niezwykły dzwonkowaty bądź gwiazdkowaty kształt. Żylistek kwitnie od maja do lipca.

Żylistek dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, a nawet w większym zacienieniu. Jest też mało wymagający co do podłoża. Poradzi sobie niemalże w każdej glebie, choć najładniej się rozrasta i kwitnie w próchnicznym oraz umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Pamiętajmy, że żylistek jest dosyć wrażliwy na przesuszenie, dlatego, jeśli rośnie w bardzo słonecznym miejscu, to wymaga regularnego podlewania, szczególnie latem podczas upałów. Ponadto krzewy powinno się okrywać na zimę, aby zabezpieczyć je przed przemarznięciem - dotyczy to zwłaszcza młodych egzemplarzy.

Po sadzonki krzewów ozdobnych najlepiej wybrać się do dobrej szkółki lub centrum ogrodniczego. Za sadzonkę w zależności od gatunku i odmiany zapłacimy już od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, choć zdarzają się też o wiele droższe, rzadziej spotykane odmiany. Przede wszystkim podczas zakupu młodych krzewów zwróćmy uwagę na ich kondycję oraz zdrowotność. Na roślinach nie powinno być żadnych podejrzanych plam ani przebarwień. Ważne jest też, aby szczyty gałązek nie były zaschnięte. Warto przyjrzeć się także bryle korzeniowej. Nie powinna ona być ani bardzo przesuszona, ani nadmiernie zalana.