Jakie gatunki roślin posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Roślinność przy ogrodzeniuGranice naszej działki lub ogrodu wyznacza ogrodzenie. Może ono być wykonane z różnych materiałów - mniej lub bardziej dekoracyjnych. Niezależnie od jego wielkości oraz designu, możemy je upiększyć, sadząc przy nim rośliny. W zamaskowaniu niezbyt ozdobnego płotu pomoże żywopłot, a piękne kwitnące pnącza pomogą jeszcze bardziej wyeksponować piękno dekoracyjnych ogrodzeń.

Do najpopularniejszych roślin na żywopłoty iglaste należą żywotniki Thuja, cisy Taxus oraz modrzewie Larix. Z kolei spośród roślin liściastych najczęściej w formie żywopłotu formuje się graby Carpinus, ligustry Ligustrum, czy forsycja Forsythia. Zarówno klasyczne płoty, jak i ogrodzenia betonowe możemy upiększyć, sadząc przy nich jednoroczne lub wieloletnie pnącza kwitnące, lub ozdobne z liści.

Dlaczego warto sadzić rośliny przy ogrodzeniach?

Główną funkcją ogrodzenia ogrodu lub posesji jest uniknięcie wtargnięcia niechcianych gości - zarówno ludzi, jak i dzikich zwierząt. Choć producenci ogrodzeń prześcigają się w tworzeniu nowych coraz ładniejszych modeli płotów i murowanych ogrodzeń, to jednak wprowadzenie w ich pobliżu, a nawet na nich samych dekoracyjnych elementów roślinnych zdecydowanie poprawia estetykę.

Do najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń należą:

  • płoty z siatki leśnej,
  • siatki ocynkowanej,
  • siatki powleczonej sztucznym tworzywem,
  • panelowe ogrodzenia drewniane i metalowe,
  • płoty drewniane z desek lub pni,
  • ogrodzenia murowane wykonane z cegieł lub bloczków komórkowych.

Krzewy i pnącza sadzone przy ogrodzeniach to nie tylko piękna dekoracja. Spełniają one znacznie więcej funkcji.

Zalety sadzenia roślin przy ogrodzeniach

  • Uszczelnienie bariery, jaką jest ogrodzenie - funkcja ta dotyczy zwłaszcza żywopłotów, które tworzą zwartą zieloną ścianę i w znacznym stopniu utrudniają wejście na naszą posesję nieproszonych gości,
  • Gęsty żywopłot chroni nas również w dużym stopniu przed hałasem oraz kurzem z ulicy,
  • Zielona ściana wzdłuż ogrodzenia zapewnia również pełną prywatność w naszym domu i ogrodzie - unikamy wścibskich spojrzeń przechodniów oraz sąsiadów i możemy cieszyć się niczym niezakłóconym relaksem w zaciszu naszego ogrodu,
  • Obsadzenie ogrodzenia roślinami korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Rośliny sprawiają, że płot wtapia się w otoczenie i wygląda harmonijnie, co sprawia wrażenie naturalnej głębi otaczającej nasz dom. Harmonia w otoczeniu przekłada się na ukojenie nerwów i niweluje skutki codziennego stresu, co bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Jakie gatunki roślin posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Dobór roślin na żywopłot lub dekorację ogrodzenia jest uzależnione od kilku różnych czynników. Po pierwsze powinniśmy wziąć pod uwagę warunki środowiskowe panujące w naszym ogrodzie takie jak rodzaj i jakość gleby oraz nasłonecznienie. Te czynniki powinny stanowić podstawę doboru gatunków. Jeśli nie dopasujemy roślin do stanowiska, wówczas nie będą one dobrze rosły, a obsadzenie nie będzie należycie spełniać swoich funkcji.

Weźmy również pod uwagę przebieg różnego rodzaju instalacji podziemnych na naszej posesji. Sadźmy rośliny w taki sposób, aby w razie awarii możliwy był swobodny dostęp do nich bez konieczności niszczenia roślin.

Kolejną kwestią są nasze upodobania. Przed podjęciem decyzji o zakupie roślin, obejrzyjmy różne gatunki i sprawdźmy, jak wyglądają, gdy rośliny się rozrosną. Każdy z nas ma inny gust i inne potrzeby. Jednym podobają się hermetyczne eleganckie żywopłoty kolumnowe lub formowane, a dla innych atrakcyjne są dekoracyjne pnącza o przebarwiających się jesienią liściach lub pięknych kwiatach. Przejrzyjmy ofertę sklepów ogrodniczych oraz firm zajmujących się projektowaniem zieleni i wybierzmy idealne dla nas rozwiązanie.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej roślinom do nasadzeń przy ogrodzeniach.

1. Najlepsze gatunki na żywopłoty

Drzewa i krzewy na żywopłoty, które cieszą się największą popularnością to:

Żywotnik (Thuja)
To najbardziej lubiana przez Polaków iglasta roślina żywopłotowa. Tuje są łatwe w pielęgnacji, szybko rosną i są bardzo dekoracyjne. Możemy je kupić w wielu różnych odmianach różniących się barwą - od odmian o zabarwieniu cytrynowożółtym po ciemnozielone i szmaragdowe. Od wielu lat najpopularniejszą odmianą żywotnika jest Smaragd. Thuja to gatunek zimozielony, a więc pełni on swoją funkcję dekoracyjną oraz ogrodzeniową przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych. Jest to roślina stosunkowo odporna zarówno na upały, jak i niskie temperatury.

Żywotnik - Thuja

Żywotnik

Cis (Taxus)
Ten gatunek tworzy wyjątkowo gęste zwarte i bardzo dekoracyjne żywopłoty, które można dowolnie formować. Igły cisu są intensywnie zielone przez cały rok, a dodatkową dekorację stanowią pomarańczowo-czerwone osnówki owoców pojawiających się na krzewie. Choć cis jest rośliną zimozieloną, to jednak podczas bardzo mroźnych zim może przemarzać, dlatego gatunek ten najlepiej nadaje się na żywopłoty w miejscach osłoniętych i nienarażonych na silne wiatry. Idealnie sprawdzi się w pobliżu budynków. Decydując się na żywopłot z cisu, pamiętajmy, że jest to gatunek silnie trujący. Toksyczne są wszystkie części rośliny poza czerwoną osnówką owocu (ale już czarne nasiono w środku jest trujące). Dlatego lepiej zrezygnować z sadzenia cisu, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, które mogłyby spożyć części rośliny i zatruć się. Do szczególnie dekoracyjnych odmian cisa pospolitego Taxus baccata należą złocista Aurea Decora oraz Elegantissima. Pięknie prezentuje się również cis pospolity irlandzki Taxus baccata fastigiata.

Cis - Taxus

Cis

Modrzew (Larix)
Ma przepiękne miękkie i delikatne, charakterystycznie ułożone igiełki. Jest to gatunek bardzo dekoracyjny, jednak trzeba pamiętać, że zrzuca on całkowicie igły na zimę, dlatego w okresie jesienno-zimowym nie będzie stanowić szczelnej osłony żywopłotowej. Mimo to jest to bardzo dobra i godna uwagi roślina. Modrzewie są dosyć rzadko stosowane na żywopłoty, a szkoda, ponieważ doskonale się do tego celu nadają. Ładnie rosną i nie są trudne w pielęgnacji. Wystarczy przyciąć je raz na kilka lat. Ściana żywopłotu z modrzewia może osiągać do kilku metrów wysokości. Świetnym wyborem na żywopłoty jest modrzew polski Larix decidua odmiany Polonica.

Berberys (Berberis)
To zimozielona łatwa w pielęgnacji roślina idealna na żywopłoty. Jest to gatunek odporny na suszę oraz całkowicie mrozoodporny. Preferuje on lekkie podłoże o odczynie kwaśnym, ale poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Choć nie tworzy on tak wysokich żywopłotów, jak choćby modrzewie czy cisy, to jednak bardzo dobrze spełnia swoją funkcję ochronną. Berberys to krzew kolczasty. Jego długie, ostre i liczne kolce skutecznie odstraszą od naszej posesji wszelkich intruzów. Berberysy są bardzo dekoracyjne - w zależności od odmiany ich liście mogą mieć kolor zielony, purpurowo-czerwony lub żółty. Do najbardziej polecanych odmian należą Artropurpurea, Orange Rocket, Red Rocket, Golden Rocket, czy Rosy Rocket.

Ligustr (Ligustrum)
To szybko rosnący, wytrzymały i bardzo dekoracyjny krzew często stosowany na żywopłoty przydomowe, ale również wykorzystywany w zieleni miejskiej do nasadzeń na osiedlach i przy drogach. Ligustr ma niewielkie ciemnozielone dekoracyjne liście, a niektóre odmiany również pięknie intensywnie pachną podczas kwitnienia. Ponadto krzew ten jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki takie jak susza, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Gatunek ten łatwo się formuje - cięcie wykonujemy dwa razy w roku. Decydując się na żywopłot z ligustra, trzeba pamiętać o przycięciu młodych krzewów na wysokość 20 cm od ziemi. Jeśli tego nie zrobimy, krzewy będą rzadkie od dołu, ponieważ pędy słabo się rozgałęzią. Taki błąd będzie później trudno naprawić i wpłynie to w znacznym stopniu na estetykę i funkcjonalność żywopłotu. Odmiany ligustra polecane na żywopłoty to na przykład Lodense oraz Atrovirens.

Ligustr - Ligustrum

Ligustr

Ostrokrzew (Ilex)
To piękna zimozielona roślina, z której możemy stworzyć gęsty bardzo ozdobny żywopłot. Ma on bardzo ładne grube błyszczące kolczasto ząbkowane liście o charakterystycznym kształcie. Ozdobne są również owoce ostrokrzewu. Dostępne są liczne odmiany ozdobne tego gatunku - od takich z liśćmi żywo zielonymi, poprzez ciemnozielone, aż po zielone złoto obrzeżone. Na żywopłot świetnie sprawdzą się takie rośliny jak ostrokrzew Meservy, Blue Princess, czy Blue Angel.

Ostrokrzew - Ilex

Ostrokrzew

Ałycza (Prunus cerasifera)
Czyli śliwa wiśniowa  jest idealnym gatunkiem liściastym na żywopłoty. Jego zalety to bardzo szybki wzrost oraz duża gęstość. W ciągu zaledwie kilku lat od posadzenia możemy uzyskać z ałyczy bardzo wysoki i zwarty żywopłot, który skutecznie osłoni nas od otoczenia. Ałycza ma piękne biało-różowe delikatnie pachnące kwiaty, które zwabiają pierwsze wiosenne owady. Jest to roślina nie tylko bardzo dekoracyjna, ale również o nietrudna w uprawie. Najlepiej rośnie w podłożu próchnicznym i przepuszczalnym na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatrów Ałycza jest gatunkiem wytrzymałym na suszę, ale w czasie mroźnych zim może przemarzać. Nie należy się jednak tym zrażać. Przemarznięte pędy wystarczy po prostu wiosną usunąć, a ałycza ładnie odbije od korzeni i ubytek zostanie szybko uzupełniony nowymi gałązkami. Ponadto ałyczę przycinamy po posadzeniu, aby się rozkrzewiła, a w następnych latach cięcie formujące wykonujemy dwa razy w roku na początku i pod koniec lata. Na żywopłoty szczególnie nadają się piękne odmiany ałyczy o purpurowych liściach i różowych kwiatach takie jak Nigra czy Pissardii.

Inne gatunki, z których często tworzy się efektowne i łatwe w pielęgnacji żywopłoty to:

  • grab (Carpinus),
  • bukszpan (Buxus),
  • dereń biały (Cornus alba),
  • pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa),
  • pęcherz nica kalino listna (Physpocarpus opulifolius),
  • róża pomarszczona (Rosa rugosa),
  • Róża pomarszczona - Rosa rugosa

  • świerk (Picea),
  • sosna czarna (Pinus nigra).

2. Pnącza idealne do sadzenia przy ogrodzeniach

Są to rośliny co roku wypuszczające nowe pędy oplatające siatkę, ogrodzenie drewniane lub metalowe, albo wspinające się po murze i dekoracyjnie z niego zwisające. Pnącza jednoroczne mają piękne liście, jednak ich głównym elementem ozdobnym są kwiaty. Świetnie sprawdzą się one na ogrodzeniach, które wymagają regularne corocznej renowacji na przykład malowania lub impregnacji. Podczas wykonywania prac nie zniszczymy roślin, jak miałoby to miejsce w przypadku pnączy wieloletnich.

Szczególnie polecane pnącza jednoroczne na płoty i ogrodzenia to:

  • wilec purpurowy (Ipomoea purpurea),
  • fasola wielokwiatowa (Phalseolus coccineus),
  • groszek pachnący (Lathyrus odoratus),
  • nasturcja ogrodowa (Tropaeolum majus),
  • Nasturcja ogrodowa - Tropaeolum majus

  • powojnik jednoroczny (Clematis),
  • chmiel japoński (Humulus japonicus),
  • dynia ozdobna (Cucurbita).

Rośliny te są dekoracyjne w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Z kolei dekoracyjne pnącza wieloletnie polecane do sadzenia przy ogrodzeniach to:

  • rdest (Polygonum),
  • glicynia (Wisteria),
  • winorośl (Vitis),
  • Winorośl - Vitis

  • winobluszcz (Parthenocissus),
  • bluszcz (Hedera).

Wśród tych gatunków znajdziemy zarówno takie, które najbardziej dekoracyjne są latem ze względu na intensywnie zielone liście i piękne owoce, jak i te najbardziej dekoracyjne jesienią ze względu na pięknie przebarwiające się na kolorowo liście. Jeśli chcemy cieszyć oko zielenią przez cały rok, wybierzmy bluszcz, który jest rośliną zimozieloną w pełni odporną na działanie niskich temperatur zimą. Ponadto w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych wyżej wymienionych gatunków, bluszcz nie ma dużych wymagań stanowiskowych. Bardzo dobrze rośnie nawet w półcieniu lub cieniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina trująca. Uwzględnijmy to, wybierając pnącza do ogrodu, w którym będą bawić się dzieci.

Jeśli chcemy jak najszybciej i szczelnie osłonić ogrodzenie, wybierzmy żywopłot i to najlepiej z szybko rosnących gatunków liściastych łatwych w formowaniu. Jeśli natomiast najbardziej zależy nam na dekoracyjnej funkcji roślin sadzonych przy ogrodzeniu, warto zaplanować żywopłot z iglaków lub posadzenie ozdobnych pięknie kwitnących gatunków pnączy. Sadzonki roślin najlepiej kupić w dobrej szkółce lub centrum ogrodniczym, gdzie fachowa obsługa posłuży również radą w zakresie sadzenia i pielęgnacji roślin.

Komentarze