Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów metalowych na strych?

Schody strychowe metaloweSchody strychowe to funkcjonalne wyposażenie ułatwiające dostęp do przestrzeni na poddaszu użytkowym. Nowoczesne systemy tego typu zajmują niewiele miejsca i skutecznie chronią przed stratami ciepła. W artykule piszemy o rodzajach, zaletach i montażu schodów strychowych. Podpowiadamy też, czym się kierować na etapie doboru schodów metalowych na strych.

Rodzaje schodów strychowych

Schody strychowe dostępne są obecnie na rynku w wielu różnych wariantach wykonania, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do różnych rozkładów domów mających poddasze użytkowe. W zależności od materiału wykonania takich konstrukcji wyróżnia się schody strychowe drewniane oraz metalowe. Z kolei ze względu na konstrukcję schody strychowe można podzielić na:

  • składane (inaczej segmentowe) z metalową bądź z drewnianą drabinką;
  • nożycowe.

Dużą zaletą składanych schodów na strych jest to, że nie wymagają dużo miejsca - złożona konstrukcja "chowa się" w stropie, oszczędzając przy tym dostępną przestrzeń. Produkty najlepszych marek są dostarczane jako kompletnie zmontowane systemy, niewymagające dodatkowych czynności przedmontażowych. Samo mocowanie jest stosunkowo proste, z reguły można tego dokonać samodzielnie bez pomocy fachowców. Do większości modeli schodów strychowych można dokupić akcesoria, takie jak np. zestawy izolacyjne, listwy maskujące, barierki zabezpieczające, poręcze i wiele innych.

Czym charakteryzują się metalowe schody na strych?

Schody na strych produkowane z metalu są cenione przede wszystkim ze względu na swoją solidność. Wykonanie z takiego materiału zapewnia odpowiednią wytrzymałość nawet na stosunkowo duże obciążenie. W porównaniu do ich drewnianych odpowiedników, schody strychowe metalowe zajmują mniej miejsca, dzięki czemu sprawdzają się nawet w domach o mniejszym metrażu. Szczególnie polecane są w takim wypadku schody nożycowe - w razie potrzeby istnieje możliwość skrócenia ich drabinki. Wśród innych ważnych funkcjonalności różnych modeli schodów metalowych można wskazać:

  • system szybkiego montażu,
  • poręcz z mechanizmem odcinającym,
  • termoizolację,
  • wysuwane stopki,
  • listwy wykończeniowe,
  • antypoślizgowe stopnie.

Ważną cechą tych wyrobów jest wysoki standard bezpieczeństwa. Składane schody na strych z metalu w zależności od konkretnego rodzaju mają odporność ogniową w zakresie 45-120 minut. Schody metalowe dostępne w ofercie FAKRO są objęte 3-letnią gwarancją producenta.

Schody strychowe metalowe

Czym się kierować, wybierając metalowe schody strychowe?

Strych, czyli pomieszczenie użytkowe na poddaszu, co do zasady nie jest przestrzenią ogrzewaną. Dlatego, szukając schodów składanych, należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na parametry izolacyjne tych produktów. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsze straty ciepła.

Dla domów energooszczędnych i pasywnych konieczny jest wybór schodów o jak najniższej dostępnej termoizolacyjności klapy. Aby schody metalowe na strych były funkcjonalne, niezbędne jest także dopasowanie ich pod względem wymagań użytkowników i częstotliwości użytkowania. Zaleca się, aby w tym celu zwracać uwagę m.in. na mechanizm otwierania i zamykania czy opcjonalny sprzęt. Za pomocą dodatkowych elementów można dostosować konstrukcję i zmienić długość drabinki (np. poprzez dokręcenie stopni). Ważne jest też właściwe dopasowanie wymiarów takich schodów.

Dobór i montaż schodów strychowych

Przed przystąpieniem do mocowania schodów strychowych metalowych trzeba się upewnić, że otwór w stropie odpowiada wymiarom konkretnego typu schodów. Poza tym, należy również sprawdzić, czy wymiary handlowe produktu uwzględniają już tzw. luz montażowy (tak jest w większości schodów składanych dostępnych na rynku). Zasady montażu schodów strychowych są dokładnie przedstawione w instrukcji dołączonej do każdego kompletu.

Czynności te nie należą do bardzo skomplikowanych, z mocowaniem powinien sobie poradzić każdy, kto posiada podstawowe umiejętności techniczne. Warto wiedzieć, że sposób montażu schodów nieco różni się w zależności od konstrukcji budynku. W przypadku sufitów podwieszanych wymagane jest wykonanie konstrukcji przenoszącej obciążenia. Z kolei przy stropach wysokich zaleca się zastosowanie nadstawek i dodatkowych stopni.

Źródło: https://sklep.fakro.pl/.

Komentarze