Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Ozdoby do ogroduOzdoby ogrodowe na przestrzeni lat przeszły niemałą metamorfozę, szkaradne wielobarwne krasnale ustąpiły miejsca gustownym i wyszukanym dekoracjom. W nowoczesnych ogrodach nie stawiamy przypadkowych przedmiotów i bibelotów, które okazały się za duże na domową komodę. Nie ustawiamy też całych rzędów ceramicznych dzikich zwierząt, sztucznych bocianów i figurek rasowych psów. W ostatniej dekadzie kiczowate dekoracje ustąpiły miejsca wyszukanym, pięknym i eleganckim.

Jeśli mamy ochotę na sielski zakątek, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać do jego aranżacji wysłużone kosze wiklinowe czy babcine kamionki. Podpowiadamy, jak wyglądają modne dodatki do ogrodu, ile kosztują i jak je własnoręcznie wykonać.

Roślinność w ogrodzie
Roślinność w ogrodzie

Coraz częściej uzupełnieniem zielonej przestrzeni są stylowe dzbany, ogromne masywne betonowe donice czy wreszcie urocze ażurowe meble w stylu retro. Jeśli szukacie idealnej dekoracji ogrodowej, która zwieńczy całe dzieło, warto najpierw zadać sobie pytanie, jakim stylu ma być urządzona posesja. Kolejna kwestia to zachowanie proporcji, na małej powierzchni nie stawiamy ogromnych rzeźb czy fontann, czy figurek. Zawsze w takiej aranżacji pierwsze skrzypce gra roślinność potem meble a na końcu ozdoby. Te ostatnie powinny być niczym biżuteria, subtelne, piękne i stylowe, w przeciwnym razie stworzymy jarmarczne podwórze, które zostanie przytłoczone lub wielkością bibelotów.

Jakie ozdoby ogrodowe są najlepsze?

Wiele osób urządzając przestrzeń zieloną, zapomina o jednej złotej zasadzie, meble, sprzęty i dodatki ozdoby powinny być dopasowane do przestrzeni, którą urządzamy. Podobnie jak w łazience nie ustawiamy witryny z porcelaną dla ozdoby, a salonie robota kuchennego tak w ogrodzie nie powinniśmy ustawiać mebli domowych czy imitacji domowych i dzikich zwierząt, krasnali czy zużytej kolekcji figurek porcelanowych, które w domu już nam się znudziły.

Strach na wróble
Starach na wróble

Szukając dodatków do domu, nie kupujemy stracha na wróble, bo jest to przedmiot, który znajduje zastosowanie sadach i na polach. Częściej wybieramy piękne flakony, poduszki z elegancką podszewką czy ramki na zdjęcia. Dlaczego właśnie te przedmioty wybieramy? Bo są piękne i praktyczne, takich też należy szukać na podwórze. Zatem dekoracyjne donice, urocze latarenki i lampki solarne będą doskonałym wyborem, tak samo, jak kaskadowe donice, rzeźba z fontanną czy ozdobne kamienie, które układamy zgodnie z japońską sztuką suiseki. Mile widziane są również makramowe łapacze snów, dzwony wietrzne i świecące kamienie, które za dnia wygląda jak polne, a nocą rozkwitają, tworząc wyjątkowy klimat.

Pamiętajmy, że największą dekoracją każdej przestrzeni zielonej jest roślinność, którą wystarczy tylko podkreślić. I takie właśnie zadanie pełnią wszelkie dekoracje.

Ozdoby do ogrodu, jak dopasować dekoracje do stylu, w jakim go urządziliśmy?

Dekoracje w królewskim stylu stanowią doskonałą oprawę pokaźnych willi w stylu dworkowym, z dobrze zagospodarowaną roślinnością. W takiej aranżacji bardzo ważne jest podzielenie całej powierzchni na strefy. Pierwsza i najważniejsza to centralny reprezentacyjny punkt podwórza, który powinien być przestronny, usytuowany najlepiej w pobliżu ogromnego patio, otoczony wysokimi równo przyciętymi krzewami. Tu możemy ustawić rzeźbę lub fontannę. Uwaga nie może ona być zbyt duża, ponieważ zdominuje całą strefę. Tego typu dekoracje pasują w zasadzie tylko do podwórza, na którym stoi dworek lub urocza rozłożysta willa. Pozostałe strefy to zagajnik relaksu, w którym powinny się znaleźć komfortowe leżaki, niewielki stolik kawowy i jeden subtelny, ale utrzymany w podobnym stylu jak fontanna drobiazg np. mini rzeźba lub elegancki wazon z piękną kompozycją kwiatową. Takie mini strefy i urocze zakątki można aranżować co kilkadziesiąt metrów, pamiętając, że każdy z nich powinien zapewniać prywatność osobie w nim przebywającej i być udekorowany tematycznym detalem. Do każdej ze stref powinna prowadzić ścieżka połączona z innymi ogrodowymi ciągami komunikacyjnymi. Wówczas osoby przechadzające się po naszym podwórzu będą je odkrywać niczym tajemniczy ogród. Nawet królewska aranżacja zielonej przestrzeni powinna być urządzona z umiarem, na każdym etapie zakupów i aranżacji pamiętajmy, że "mniej znaczy więcej". Nawet najdroższe najpiękniejsze, najbardziej wyszukane dodatki zastosowane w nadmiarze wprowadzają chaos.

Dekoracje do sielskiego ogrodu powinny być sielskie przywoływać na myśl wakacje na wsi. Do przystrojenia możemy wykorzystać babcine kamionki, wspomniane łapacze snów, pnie drzew i drewniane bardzo proste meble. Nie powinno tutaj zabraknąć również nawiązania do studni i krystalicznie czyste lodowatej wody. Zatem metalowe wiadro lub jego miniatura również będą mile widziane. Uroczy sznurkowy hamak i wspomniany już łapacz snów to elementy, które wprowadzą odrobinę wielkiej nowoczesności. Jeśli zdecydujecie się na ustawianie starych glinianych, ceramicznych naczyń dzbanów, mis czy innych tego typu dekorów. Koniecznie pamiętajcie, że nie będą one wyglądały kiczowato, jeśli staną się funkcjonalną częścią zielonej aranżacji. Można w nich posadzić sezonowe kwiaty, zioła czy pnącza. Zawieszone za ucho na pergoli czy położone pomiędzy innymi roślinami będą pięknym urozmaiceniem. Inną możliwością jest rozwieszanie ich na drzewach i krzewach, w taki sposób, żeby "łapały" wodę deszczówkę, którą wykorzystamy do podlewania.

Lampy naftowe
Lampa naftowa

Sielskim oświetleniem będą natomiast naftowe i oliwne lampy i stojące latarenki, które po zmroku stworzą wyjątkowy klimat. Wspomniane wcześniej wiadro można zawiesić na drabinie, przerobionej na kwietnik. Pochylone do frontu i napełnione wodą, choć w niewielkiej części będzie przyciągać owady zapylające kwiaty i przywodzić na myśl wiejskie wakacje. Ozdoby do nowoczesnego minimalistycznego ogrodu. W takiej aranżacji należy zachować umiar w ilości i dekoracyjności zarówno roślin, jak i datków. Jak na ironię mogą one być duże, ale skromne o prostej formie. W minimalistycznej aranżacji doskonale sprawdzą się betonowe i drewniane kwadratowe lub prostokątne donice. Żwirowe ścieżki i kamienie polne ułożone jeden na drugim zgodnie z japońską sztuką suiseki. I to by było na tyle, w tym ogrodzie minimalizm rządzi, więc, zamiast "zagracać" zieloną strefę relaksu niepotrzebnymi przedmiotami, lepiej będzie zainwestować w porządne, duże i komfortowe meble z modnego techno rattanu lub naturalnego drewna.

Piękne i praktyczne dekoracje ogrodowe, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością?

Na przestrzeni lat nauczyliśmy się szanować i maksymalnie wykorzystywać każdy centymetr powierzchni mieszkalnej. I w taki też sposób powinniśmy traktować nasze ogrody, co nie oznacza, że musimy rezygnować z ich przystrajania. Cała sztuka polega na znalezieniu takich przedmiotów, które będą jednocześnie piękne i praktyczne.

Donice do ogrodu
Donice do ogrodu

Donice na kwiaty mogą pasować do elewacji do domu i ogrodzenia, podkreślając charakter całej posesji. Wybierając oświetlenie, również szukajmy takiego, które będzie piękne, dopasowane do całej aranżacji i niedrogie w użytkowaniu. Po zmroku oświetlamy tylko najbardziej reprezentacyjne części podwórza oraz ciągi komunikacyjne. Roślinność należy w taki sposób rozplanować, żeby swobodnie korzystać z każdej części. Zatem odgrodzone rabaty i klomby zajmujące powierzchnię wypoczynkową, warto zamienić na niewielkie zagajniki, w których znajdzie się miejsce na leżak, a nawet zestaw wypoczynkowy.

Zbiornik na deszczówkę powinien być równie piękny, jak pojemny, zatem zamiast starej balii czy wanny, zainwestuj w stylowy przypominający ogromny starożytny dzban. Do niego będą pasowały donice wykonane ze starych glinianych naczyń. Warto szukać do ogrodu przedmiotów użytkowych, które wyglądają jak małe dzieła sztuki. Wówczas zaoszczędzimy sporo przestrzeni, a każda dekoracja będzie funkcjonalna i zastąpi przypadkowe bibeloty, których nadmiar wprowadza zbędny chaos do aranżacji.

Lustro w ogrodzie, czyli nietypowa dekoracja do małego ogródka

Nietypową i coraz częściej stosowaną dekoracją w zewnętrznych przestrzeniach zielonych jest lustro, a nawet kilka w jednym ogrodzie. Skąd taka popularność tej nietypowej ozdoby ogrodowej? Sztuka ustawienie luster między roślinnością spełnia dwie funkcje. Po pierwsze powiększa wizualnie powierzchnię, jaką dysponujemy, a więc właśnie za jego pomocą możemy sprawić, że zielony raj będzie znacznie większy. Jednak prawdziwym jego zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych i doświetlanie zacienionych fragmentów podwórza. W ten sposób możemy "oszukać" nieco przyrodę i na wschodnim lub północnym stanowisku stworzyć doskonałe warunki do uprawy roślin, które rosną w pełnym słońcu. Ponadto możemy stworzyć ciekawe aranżacje bliźniaczych ogrodów i zagajników z naprawdę drogimi roślinami. Wówczas kupujemy je pojedynczo, ale podziwiamy w parze. Możliwości na wykorzystanie tego elementu jest wiele, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Ogrodowe DIY, czyli jak zrobić ogrodowe dekoracje za przysłowiowe grosze?

Jeśli przyjrzeć się dokładniej donicom, kwietnikom, nawet rzeźbą okazuje się, że takie przedmioty możemy wykonać samodzielnie małym, nakładem pracy i to bez wydawania dużych kwot. Zacznijmy od donic, na które materiał znajdziemy na każdym strychu, w każdej piwnicy i komórce.

  • Drewnianą prostokątną minimalistyczną donicę wykonamy z powodzeniem ze skrzynek po owocach. Wystarczy ją oszlifować od zewnątrz i usunąć większe zadry w środku. Jeśli chcemy posadzić w niej dużą roślinę, możemy nie zmieniać jej rozmiaru. Dla mniejszych roślin lub tych, którym chcemy nadać prostokątny kształt, wystarczy zdemontować jedną jej ścianę. Następnie odmierzyć docelową szerokość i odciąć po bokach nadmiar desek. Potem montujemy ściany na nowo, starannie dobijamy wszystkie gwoździe i malujemy. Farbą, lakierem lub preparatem impregnującym bardzo starannie pokrywamy całą donicę. Po jej wyschnięciu wstawiamy do środka plastikową donicę z rośliną i nasza minimalistyczna dekoracja jest gotowa.
  • Urocze doniczki z glinianych naczyń, możesz wykonać ze starych kamionek, nawet tych potłuczonych. Możesz je pomalować lub pozostawić w pierwotnym kolorze. Do naczynia wsyp ziemię i zasadź w niej roślinę, np. smagliczkę lub trawę ozdobną. Nie przejmuj się, jeśli ze starości twój dzbanek lub kamionka ma więcej niż jeden otwór, możesz posadzić rośliny z kilku stron. Jeśli twoje naczynie ma ucho, zawieś swoją starą - nową donicę, na ścianie, pergoli lub drabinę. Jeśli nie ma takiej możliwości ustaw między innymi roślinami.
  • Kwietnik z drabiny to jedna z najbardziej efektownych dekoracji, której wykonanie zajmie Ci kilkadziesiąt minut. Jeżeli posiadasz starą drewnianą drabinę, nie wyrzucaj jej, wystarczy ją pomalować, stopnie nieco poszerzyć, przybijając do starych nowe nieco szersze, które posłużą jako półki na donice. Bardzo ważne jest, żeby konstrukcja była solidna i stabilna. Dlatego wszystkie gwoździe należy starannie dobić, a brakujące uzupełnić. Drabinę możemy przyciąć na odpowiednią wysokość, potem koniecznie trzeba ją wygładzić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Następnie pomalować, dokładnie pokrywając każdy jej centymetr, dzięki czemu drewno przetrwa niejeden sezon.
  • Urocze małe pojemniki na deszczówkę możesz wykonać ze starych ceramicznych garnków, dzbanków lub wazonów. Najlepiej wybierz te z uchem, na którym zawiążesz sznur, mocuj kolejno swoje dzbanki na sznurze co 20-30 cm, następnie zawieś linię na drzewie lub pergoli pionowo. Naczynia powinny być pochylone pod takim kątem, żeby wylewała się z nich deszczówka, tworząc fontannę. Pod nimi lub obok nich, w zależności od tego, jak są pochylone, powinny znajdować się donice z roślinami, do których trafi woda.
  • Oryginalną i bardzo dekoracyjną donicę, rzeźbę do ogrodu wykonasz ze starego buta za kostkę, wystarczy go pomalować farbą olejną, która zaschnie i zesztywnieje, tworząc konstrukcję. Podobnie możesz postąpić z kapeluszem, krótkimi spodenkami (ale musisz zszyć nogawki) lub z lnianym workiem. W miarę jak farba będzie schła, zanim stanie się zupełnie sztywna, będzie można nadać donicy dowolny kształt. W podobny sposób można wykorzystać stare imbryki, a nawet klosze lamp, czy części od roweru i starego wozu drewnianego.
  • Dekoracyjne oświetlenie do ogrodu wykonasz ze słoików i solarnych lampek choinkowych. Wystarczy przewiercić lub przedziurawić rozgrzanym nad ogniem śrubokrętem nakrętki słoiczków. Potem umieścić w każdym otworze po jednej lampce (ważne jest, żeby znaleźć światełka z szerokim rozstawem lampek). Każdy otwór od góry zabezpieczamy klejem na gorąco i przyklejamy do niego zwinięty w ślimaka brązowy lub biały sznurek. W ten sposób zabezpieczymy lampkę przed wypadnięciem i dekoracyjnie zamaskujemy otwór. Nakrętki nakładamy na każdy słoik i zakręcamy. Następnie mocujemy je na sznurku za pomocą miedzianego drutu, którym oplatamy szyjkę słoika tuż pod nakrętką, pozostawiając kilka cm na oplątanie wokół liny. Kiedy wszystkie słoiki mają już mocowanie, zawieszamy długą linię poziomo lub pionowo w wybranym miejscu np. wokół altany, na patio lub werandzie. Do niej przyczepiamy słoiki, wykonując z drutu, którym je lataliśmy haczyk, który potem ściśle skręcamy na linie. Takie mocowanie zapewni stabilność naszego oświetlenia, nawet w burzową pogodę.
  • Oświetlenie do minimalistycznego ogrodu, wykonasz z kawałka starego lustra, żarówki solarnej i prostokątnego naczynia. Spód salaterki lub wazonu wykładamy sztucznym, lub naturalnym mchem. Na jednej ze ścian mocujemy za pomocą kleju na gorąco lusterko. Może to być jeden element lub kilka z potłuczonego lustra, które sklejamy do ścianki naczynia, układając niczym puzzle. Następnie mocujemy na dnie klejem na gorąco żarówkę solarną i nasza dekoracja jest gotowa.
  • Inną możliwością jest zastąpienie mchu drugim lustrem. W obu przypadkach zwierciadło będzie, odbijać promienie słoneczne. Taka lampa solarna nawet w pochmurny dzień będzie się ładowała, a po zmroku lustra będą, potęgować jej światło.

Sezonowe dekoracje do ogrodu

Sezonowe ogrody, czyli takie, w których zachodzi naturalny cykl, związany ze zmianami pór roku można ozdabiać sezonowo. Wczesną wiosną sadzić w uroczych własnoręcznie wykonanych donicach bratki, zawieszone na pergoli, latem ich miejsce mogą zająć świeże zioła w uroczych donicach imitujących mini wiaderka, jesienią wielokolorowy wrzos. W innym zakątku można ustawić drewniane lub metalowe niewielkie taczki pomalowane na biało. Wiosną i latem znajdzie się w nich pojemnik na wodę dla ptaków i owadów, a wokół niego kolorowe trawy i sezonowe kwitnące kwiaty. Na skraju takiej taczki warto zasadzić smagliczkę w dwóch lub trzech kolorach, która będzie się z nich wylewać niczym wodospad. Jesienią miejsce kwiatów mogą zająć małe i duże dynie i kabaczki oraz warkocze czosnku, który będzie odstraszał komary.

Jak widzicie ozdoby ogrodowe, są bardzo różnorodne, a większość z nich można wykonać samodzielnie. Jeśli jesteście fanami gotowych i bardzo eleganckich dekoracji typu rzeźby czy fontanny, pamiętajcie, że umiar w ilości i rozmiarze tych dekorów jest kluczem do sukcesu. A linia między wyszukaną ekstrawagancją a kiczem jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć.

Komentarze