Ile jest osób tyle jest rodzajów kuchni. Jest to, bowiem ważne w znaczeniu pomieszczenie każdego domu czy mieszkania. Warto, więc zatroszczyć się o odpowiedni ich wygląd, uzbrojenie i praktyczność. Tylko w takim wypadku będziemy mieli pewność, że kuchnia spełni wszystkie zadania na najwyższym poziomie.
Sercem domu jest kuchnia. Tu przyrządza i spożywa się jedzenie, a nierzadko też, jeżeli pozwalają na to warunki, spotyka z rodziną czy przyjaciółmi. Kuchnia jest też odbiciem charakteru mieszkańców. Jej wygląd wpływa często na atmosferę całego domu.
Typy kuchni
Poniżej znajduje się, więc kilka wskazówek jak zaaranżować kuchnię małą, otwartą czy modną, abyśmy mogli czuć się w niej dobrze, aby była ona funkcjonalna, wygodna, estetyczna i praktyczna oraz aby było to też zgodne z naszymi wymogami.
Kuchnia mała
Jej urządzenie nie należy do łatwych i może stanowić spore wyzwanie. Jednak, jeśli przestrzeń zostanie tutaj odpowiednio zaplanowana, to mała kuchnia może jak najbardziej spełnić swoją funkcję. Ważnym staje się, więc właściwy dobór mebli i sprzętów kuchennych oraz ich dobre rozplanowanie. Dobrym pomysłem są wszelkie przeszklenia, które optycznie powiększą przestrzeń kuchni. Zamiast otwieranych drzwiczek w szafkach można wykorzystać specjalne osłony przesuwne lub zamontować rolety czy żaluzje. Szafki powinny też być niskie, stojące. Oszczędność miejsca to również zamontowanie jednokomorowego zlewu, piekarnika z funkcją mikrofalówki czy zakup mniejszej lodówki. Z kolei przestrzeń nad blatem można wykorzystać do zamontowania płytkich szafek lub półek z transparentnymi osłonami. Przydadzą się one do przechowywania niezbędnych przedmiotów kuchennych. Ponadto na blacie należy starać się zostawiać jak najmniej rzeczy, chowając ich większość do szafek. W małej kuchni jest problem z ustawieniem tradycyjnego stołu. Dlatego praktycznym rozwiązaniem może tu być stół składany dwojakiego rodzaju: wolnostojący lub przykręcany do ściany.
W małej kuchni najlepiej sprawdzą się kolory jasne - i to zarówno ścian, jaki i podłóg czy mebli. W przypadku ścian najlepiej zastosować barwy jasne, słoneczne i świetliste, które optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej lekkości. Nie można też przesadzić ze zbyt dużą ilością dodatków, ozdób i dekoracji.
Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta, czyli połączona z salonem, jest sposobem na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, zajmując mniej miejsca niż w przypadku osobnych pomieszczeń. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na właściwe wkomponowanie mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia i wykończenia w aranżację całej przestrzeni. Jak to zrobić? Otóż urządzenia mogą zostać ukryte w zabudowie, a okap można zasłonić fornirem. Innym pomysłem może być wyeksponowanie, idealnie dobranego do aranżacji, sprzętu AGD tak, aby mógł robić wrażenie i przyciągać wzrok dzięki nietypowemu, ciekawemu designowi. Funkcjonalnym rozwiązaniem w takiej kuchni jest też stół umieszczony między kuchnią a salonem, oraz blat dostępny z dwóch stron, aby w trakcie przygotowywania posiłku była możliwość rozmowy z gośćmi. By natomiast dla gości były niewidoczne brudne naczynia, można zastosować rozmaite przesłony lub ścianki.
Z uwagi na powyższe można wyróżnić trzy typy kuchni otwartej:
- Kuchnia stwarzająca wrażenie, że jej nie ma - sprzęty AGD są tutaj ukryte np. w ścianie, która przypomina mebel wolno stojący; materiały wykończeniowe (forniry lub lakiery) na drzwiach i meblach są tego samego rodzaju i takiego samego koloru jak w salonie; w jednym i drugim pomieszczeniu jest też taka sama podłoga.
- Kuchnia zwana "szczerą" - na podłodze znajduje się odpowiednia dla tego miejsca ceramika lub kamienień; urządzenia AGD, blat roboczy i okap nad kuchenką są widoczne; zwykle nie montuje się szafek wiszących i wówczas ściana robocza przy blacie pełni funkcję artystyczną; w tego rodzaju kuchni częstym rozwiązaniem są tzw. wyspy wolno stojące.
- Kuchnia tradycyjna - jest to kuchnia w pełni wyposażona, zazwyczaj znajdująca się w jakiejś niszy, tak, aby nie była widoczna jej część robocza; może mieć różne odmiany; blat roboczy może w niej albo przylegać do wykafelkowanej ściany, albo można go ustawić na tle ściany szklanej czy nawet przeziernej, natomiast szafki mogą być przymocowane do sufitu.
Kuchnia modna
Przed wybraniem konkretnych rozwiązań do kuchni warto zapoznać się z aktualnie panującymi w tej dziedzinie trendami, które mogą stanowić źródło ciekawych inspiracji. W związku z tym jednak, że moda dotycząca wystroju i wyglądu domu zmienia się, co jakiś czas, urządzając jej wnętrze należy pamiętać nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o funkcjonalności.
Obecnie można wyróżnić dwa różne podejścia w kwestii urządzania kuchni. Jednym z nich jest duża, widoczna, starannie zaprojektowana kuchnia, stanowiąca integralną część strefy dziennej mieszkania. Drugim natomiast jest kuchnia praktycznie niewidoczna, całkowicie zabudowana, np. ukryta za drzwiami szafy. Drugie rozwiązanie znajduje zastosowanie głównie w małych mieszkaniach w dużych aglomeracjach i zwykle jest przeznaczone dla osób, które rzadko przygotowują posiłki, nie poświęcając zbyt wiele czasu na gotowanie.
Trzeba przyznać, że aktualne trendy są bardzo elastyczne, zaś największą uwagę zwraca się na ergonomię pomieszczenia. Pozwala to na stworzenie własnej kuchni, idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Można, więc wybrać sprawdzone, klasyczne rozwiązania, nowoczesną elegancję lub wyjątkową oryginalność.
Komentarze