Sypialnia feng shui to wnętrze pełne harmonii i spokoju, takie, w którym doskonale się odpoczywa i relaksuje. Swobodny przepływ energii oraz zaspokojenie potrzeb energetycznych powinny być podstawą w aranżacji pokoju do spania. Zobacz, jak urządzić sypialnię feng shui w kilku prostych krokach. Podpowiadamy, czego nie powinno w niej zabraknąć, a jakich elementów lepiej unikać.
Feng shui (FS) to sztuka urządzania wnętrz, która zapewnia swobodny przepływ energii i sprzyja wypoczynkowi oraz relaksowi. Najłatwiej jest urządzić taką sypialnię w nowo postawionym domu lub takim, do którego dopiero się wprowadzamy i mamy możliwość dostosować układ pomieszczeń. A wszystko po to, żeby przepływająca przez dom energia sprzyjała każdej dziedzinie naszego życia.
Stara chińska sztuka urządzania i dekoracji polega na osiągnięciu równowagi między żywiołami i wpisaniu naszego wnętrza w mapę bagua, czyli mapę energetyczną domu. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak znaleźć idealny pokój na sypialnię, jakie barwy w nim zastosować, jakie meble wybrać oraz jak je ustawić.
Sypialnia feng shui w teorii, czyli chińska sztuka aranżacji w pigułce
Ta prastara sztuka urządzania i dekorowania wnętrz opiera się na stworzeniu harmonii między pięcioma głównymi elementami, które znajdują się w każdym domu i w każdym pokoju. Można je traktować dosłownie lub symbolicznie. Chińscy dekoratorzy bardzo często dla zachowania równowagi w aranżacjach, stosują symboliczne zamienniki żywiołów. W ich kulturze bardzo dużą wagę przykłada się do rozkładu pomieszczeń, względem stron świata i do bagua, czyli energetycznej mapy każdego domu.
Główne cechy sypialni według zasad feng shui
Cechy harmonijnych chińskich wnętrz w zasadzie pokrywają się z naszymi oczekiwaniami wobec pięknych i funkcjonalnych pomieszczeń. A jednak to właśnie na wschodzie przed wiekami znaleziono receptę na idealną sypialnię. Taką, w której już od progu panuje ergonomia, porządek i czystość.
Pięć elementów feng shui:
- drzewo,
- metal,
- ogień,
- ziemia,
- woda.
Równowaga między nimi zapewnia spokój, poczucie bezpieczeństwa i harmonię, tak bardzo potrzebną w czasie wypoczynku.
Energia i kolorystyka sypialni feng shui
Kolorystykę w sypialni malowanej i dekorowanej zgodnie ze starą chińską sztuką wyznacza mapa energetyczna bagua. Barwy zgodnie z tym nurtem to nic innego jak zaspokojenie energetycznych potrzeb we wnętrzu. Zdaniem twórców to właśnie odpowiednie ustawienie sprzętów, usytuowanie pomieszczeń oraz zastosowane w nich barwy, odpowiadają za swobodny przepływ energii, która wspiera nas każdego dnia.
Położenie sypialni feng shui
Jeśli myślisz, że jest ono bez znaczenia, jesteś w błędzie, eksperci od FS są zgodni, że tylko pomieszczenie znajdujące się w zachodniej części domu, będzie sprzyjało odpoczynkowi, regeneracji sił i kreatywności. Ich zdaniem to właśnie w tej części domu przepływ energii sprzyja relaksowi i wewnętrznemu rozwojowi. Podobny wpływ ma ona na budowanie i utrzymanie relacji w związku. W Chinach do dzisiaj w domach, w tym także w nowoczesnych apartamentowcach, sypialnia znajduje się w zachodniej części domu. Taki układ pomieszczeń ma być gwarantem udanych małżeństw na całe życie oraz uzyskania harmonii w sferze psychicznej.
Tabela kolorystyczna sypialni feng shui
Przedstawiona tabela pokazuje nie tylko rozkład barw, ale także pięć najważniejszych elementów feng shui oraz ich rozmieszczenie. To jednak nie wszystko. Zgodnie z tą sztuką aranżacji wnętrz, do każdego z żywiołów są przyporządkowane konkretne przedmioty. Między nimi, kolorystyką i stronami świata powinna obowiązywać harmonia.
|
Jak przyporządkować przedmioty do stref w sypialni feng shui?
Z tabelki dowiedzieliśmy się, że każda ze stref odpowiada za inną sferę życia, którą można dodatkowo wspierać, ustawiając w poszczególnych segmentach przedmioty, które sprawią, że energia będzie sprzyjać. I tak w segmencie:
- Rodzina i zdrowie - powinny się znaleźć wszystkie rodzinne fotografie, jest to doskonałe miejsce na rodzinną galerię. Roślinność w tym segmencie oczyszcza powietrze i symbolicznie atmosferę w rodzinie.
- Dobrobyt i bogactwo - to idealne miejsce na rodzinne kosztowności, sejf umieszczony w gustownej czerwono złotej komodzie, szkatułka z biżuterią lub skarbonka w kolorze czerwonym.
- Kariera i wiedza - to segment przeznaczony na biblioteczkę, biurko, lub toaletkę z lustrem. Jest to również doskonałe miejsce na przedmioty symbolizujące wodę, której szum koi nerwy i wspiera logiczne myślenie. Strefa ta nie powinna znajdować się naprzeciwko łóżka.
- TAO, czyli ciąg komunikacyjny - to nic innego przejście do każdej ze stref. Podłoga w tych miejscach powinna być pusta, a przynajmniej na tyle, żeby mieć swobodny dostęp do każdej ze stref i możliwość swobodnego korzystania ze sprzętów np. szafy, komody, szafek nocnych, łóżka czy toaletki. Puste TAO zapewnia swobodny przepływ energii i harmonię w pomieszczeniu.
- Sława i dobre imię - to część odpowiadająca za osiągnięcia i reputację. Powinna być podkreślona kolorem czerwonym, idealnie w tym miejscu sprawdzą się dyplomy, puchary i wszystkie nasze trofea.
- Podróże i pomocni ludzie - to segment, w którym warto ustawić ramki ze zdjęciami z wakacji, a także pamiątki przywiezione z naszych wypraw. Nie powinno w nim również zabraknąć zdjęć bliskich nam osób, ale tylko tych, które nam dobrze życzą.
- Dzieci i kreatywność - to idealne miejsce na toaletkę z kosmetykami, a także rękodzieła, które są symbolem kreatywności.
- Związki - to segment, w którym wszystkie przedmioty powinny być do pary. Jest to również idealne miejsce na lusterko, a najlepiej dwa identyczne lustra, które będą wspierać tę strefę i umacniać związek właścicieli sypialni, jednak tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie będzie się w nich odbijać łóżko.
Żywioły i kolory w sypialni feng shui
W sztuce feng shui kolorystyka ma bardzo duże znaczenie, bowiem każda z barw symbolizuje inny żywioł i odpowiada za inną sferę naszego życia. Sypialnia natomiast jest pomieszczeniem, w którym pozbywamy się, a przynajmniej powinniśmy pozbyć się wszelkich trosk i zmartwień. To pokój, w którym powinniśmy oczyścić swoją duszę i umysł ze wszystkich zawirowań, jakie nas spotkały w ciągu dnia. Dopiero wówczas prawdziwy relaks, odpoczynek fizyczny i psychiczny jest możliwy.
Niektórzy twierdzą, że to właśnie prawidłowy przepływ energii umożliwia nam pozbycie się stresu i odzyskanie duchowej harmonii po ciężkim dniu. Jednak swobodny i korzystny przepływ energii jest możliwy dopiero po spełnieniu energetycznych potrzeb. Możemy to zrobić, wypełniając poszczególne strefy odpowiednimi kolorami i ustawiając meble w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz listę żywiołów i barw do nich przyporządkowanych, co w znacznym stopniu ułatwia aranżację według zasad feng shui.
|
Jak urządzić sypialnię feng shui?
Sypialnia urządzona zgodnie z FS, powinna być pomieszczeniem dobrze przemyślanym. Począwszy od usytuowania jej na planie domu, po najdrobniejszy szczegół. Zacznijmy od tego, że najlepiej odpoczywa się w sypialni, która znajduje się w zachodniej części domu. Jeśli więc dysponujesz takim pomieszczeniem, które nie jest kuchnią czy łazienką, warto właśnie w nim urządzić pokój do spania, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego przepływu energii, jakości naszego snu i życia.
Ściany w sypialni feng shui
Ściany w sypialni powinny być jasne, ale niekoniecznie białe, równie dobrze sprawdzą się wszystkie barwy ziemi, a nawet modna szarość czy błękit. Najważniejsze jest, żeby kolor nie zdominował pomieszczenia i nie miał negatywnego wpływu na emocje osób w nim odpoczywających.
Meble w sypialni feng shui
W sypialni urządzonej powinna panować harmonia, więc podczas jej planowania i projektowania, warto znaleźć miejsce na dużą szafę i przynajmniej jedną komodę. Optymalnie montujemy jedną szafę, ale dwie identyczne komody, po jednej dla każdej z osób. Szafa, może mieć lustro, ale nie powinno się w nim odbijać łóżko. Jeśli nie ma możliwości innego ustawienia mebli na noc warto lustro zasłaniać.
Dwie komody, to idealny element do segmentu symbolizującego związki. Na każdej z nich powinno się znaleźć po jednym lustrze lub niewielkiej lustrzanej dekoracji. Warto jednak pamiętać, że w tej strefie ustawiamy tylko parzyście dekoracje i sprzęty.
Łóżko to jeden z najważniejszych sprzętów więc, powinno być ustawione w centralnym punkcie sypialni, a jego rozmiar podkreślać charakter i przeznaczenie pokoju. Lekkie, najlepiej powinno być wykonane z prawdziwego drewna lub innego naturalnego materiału. W takiej aranżacji rezygnujemy z wysokich łóżek kolonialnych na rzecz znacznie niższych skandynawskich. Zagłówek w aranżacji feng shui odgrywa bardzo ważną rolę - jest traktowany jako symbol życiowej stabilizacji. Zgodnie z tą koncepcją nie powinien on być pikowany, masywny i zbyt wysoki. Doskonale natomiast sprawdzi się lekki drewniany z dwóch trzech desek.
UWAGA: Łóżko nie powinno być metalowe, a nawet nie powinno zawierać metalowych elementów, które gromadzą energię Chi utrudniającą zasypianie. Jeśli zdarza Ci się chomikować pudła z różnymi przedmiotami pod łóżkiem, koniecznie znajdź im inne miejsce. Zgodnie z tą sztuką aranżacji, przestrzeń pod łóżkiem powinna być pusta, tylko wówczas energia będzie mogła pod nim swobodnie przepływać, co zapewni nam zdrowy spokojny sen. Bardzo ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest równy, jednakowy dostęp do łóżka z obu stron. Zgodnie z chińską koncepcją łóżko jest symbolem relacji dwojga ludzi. A dostęp do niego odzwierciedla rozłożenie sił w tej relacji.
Szafki nocne w sypialni powinny występować parzyście, najlepiej jeśli są jednakowe. Na każdej z nich lub nad nimi powinny się znajdować lampki nocne, również identyczne.
Lustro w sypialni tak, ale nie jedno a dwa i najlepiej postawione w takim miejscu, żeby nie odbijało się w nim łóżko. Zasada ta dotyczy również lakierowanych powierzchni i lakierowanego szkła.
Wszelkie ekrany i monitory to bardzo kłopotliwa kwestia, ponieważ nie powinno ich być w sypialni. Jeśli jednak marzy nam się ogromny telewizor lub w tym pomieszczeniu znajduje się również miejsce do pracy, warto zadbać, żeby na noc je zamykać w szafce lub zakrywać. W hotelach znaleziono sposób na telewizję w pokoju z łóżkiem. Zamiast klasycznej komody medialnej montowane są szafy medialne, w których ukryte są monitory, a po skończonym seansie filmowym lub pracy, wystarczy zamknąć szafę.
Okna i ich dekoracja w sypialni feng shui
Zasłony i firanki powinny być jasne, wykonane z naturalnym materiałów i najlepiej w barwach ziemi. Słońce to energia i witalność dlatego należy zrezygnować z zaciemniających zasłon, ale warto zamontować w oknie rolety, którymi symbolicznie można się zamykać na świat. W czasie odpoczynku lub snu koniecznie należy zaciągnąć rolety zaciemniające, które sprawią, że można odciąć się od codziennych trosk i zmartwień oraz symbolicznie “zamknąć” w swojej oazie spokoju.
Podłoga w sypialni feng shui
Podłoga w sypialni feng shui powinna być wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej sprawdzi się drewno. Równie często polecanym materiałem jest miękka, jasna, najlepiej w barwach ziemi wykładzina dywanowa. W tym wypadku stawiamy na klasykę, dywany z długim włosem lub nowoczesne balkonowe, które coraz częściej stosujemy również we wnętrzach, nie powinny być stosowane w takim pomieszczeniu. Bardzo ważne jest żeby ograniczyć ilość sprzętów, które leżą bezpośrednio na podłodze. Zatem meble tak, ale na nogach, dzięki którym pod każdym z nich jest pusta podłoga - takie sprzęty nie blokują przepływu energii.
Kolejna kwestia to przechowywanie - żadne pudełka, skrzynie i inne przedmioty nie powinny leżeć na podłodze. Wiele osób z konieczności lub z braku pomysłu na przechowywanie pod łóżkiem, za zasłonami i w różnych zakamarkach ustawia skrzynki i pudełka. Jest to dobry pomysł na przechowywanie, ale fatalny jeśli chodzi o FS. Podłoga to również kanał komunikacyjny, czyli ta część podłogi po której przechodzimy do poszczególnych stref sypialni. Cały ciąg komunikacyjny powinien być pusty, nie może w tym miejscu znajdować się żaden fotel, krzesło czy roślina. Przeszkody na drodze do sprzętów w pokoju to symbol życiowych przeszkód, kłód, które życie rzuca nam pod nogi.
Dodatki w sypialni feng shui
Wszystkie dodatki powinny być dobrze przemyślane, ponieważ w pomieszczeniu urządzonym zgodnie z chińską sztuką aranżacji wnętrz, nie powinno być zbędnych i przypadkowych przedmiotów, które są symbolem bałaganu i życiowego chaosu. Zatem dekoracje tak, ale tylko te, które zasilają poszczególne segmenty sypialni i tym samym wspierają poszczególne dziedziny naszego życia. Bardzo ważna jest również ich lokalizacja. Każdy przedmiot powinien znajdować się w odpowiedniej strefie, mieć rekomendowany dla niej kolor. Wszystkie inne dodatki mogą wprowadzać zamieszanie w naszym życiu.
Oświetlenie w sypialni feng shui
Centralne oświetlenie jest praktyczne i nie powinno go zabraknąć również w sypialni zgodnej z koncepcją feng shui. Jednak warto zwrócić uwagę na ostrość, barwę i oprawę tego światła. Zatem żyrandol tak, ale z delikatnym ciepłym i przytłumionym światłem. Klosze powinny być równie subtelne jak oświetlenie np. mleczne, słomiane, rattanowe lub z naturalnych tkanin. Kinkiety i lampki nocne wybieramy zgodnie z tym samym kluczem. Problematyczne może więc okazać oświetlenie toaletki. W tym wypadku stawiamy na funkcjonalność, toaletka powinna być dobrze oświetlona np. dedykowanymi żarówkami przy lustrze. Korzystając z nich przez kilkanaście minut na dobę z pewnością nie zaburzymy przepływu energii i harmonii w sypialni.
Aranżacja sypialni feng shui - przykład
Przedstawiona na zdjęciu aranżacja sypialni feng shui pokazuje jak w praktyce można urządzić takie wnętrze. Modna tapeta w pasy w barwach ziemi, a także lustro w złotej ramie nad łóżkiem to przykład jak urządzić segment opowiadający za związki. Parzysta liczba białych i szarych poduszek, dwa stoliki nocne dwa stylowe kwietniki, dwie identyczne lampy sufitowe i dwie identyczne rośliny, które są wprowadzeniem do kolejnego segmentu odpowiedzialnego za rodzinę i zdrowie.
Na uwagę zasługuje lokalizacja lustra, które jest zawieszone na takiej wysokości, żeby nie odbijało się w nim łóżko. Lustro jest również oprawione w masywną grubą ramę, dzięki czemu nawet zerkając w górę, osoba znajdująca się na łóżku, nie widzi samego zwierciadła.
Łóżko w prezentowanej aranżacji, choć jest usytuowane w prawidłowym, wiodącym miejscu, to nie spełnia wymogów tej koncepcji. Cała jego podstawa leży na podłodze i blokuje przepływ energii. W zastępstwie wezgłowia dekorator zastosował lamelową boazerię, którą można z przymrużeniem oka traktować jako zagłówek spełniający wymogi. Podobnie sprawa wygląda z uroczym modnym fotelem. Drewniana podłoga i sznurkowy dywan w barwach ziemi został wybrany zgodnie z zasadami starochińskiej sztuki dekoracji wnętrz. TAO, czyli ciąg komunikacyjny w tej sypialni został dobrze zorganizowany, zapewniono dostęp do każdego zakątka w sypialni.
Po przeciwnej stronie łóżka (nie widoczne na zdjęciu) znajduje się jeszcze urocza drewniana toaletka, na której ustawiono czerwoną szkatułkę z kosztownościami pani domu. Na ścianie zawieszono również kilka dyplomów gospodarzy oraz trofea sportowe, które znalazły się w segmencie sława i dobre imię. Strefa do przechowywania, czyli szafa znajduje się we wnęce naprzeciwko łóżka. Jest wykonana z płyty MDF imitującej naturalne drewno. To w niej znajduje się cała rodzinna garderoba. Zajmuje ona całą ścianę i dzięki temu w sypialni panuje porządek i każdy przedmiot ma swoje miejsce.
Aranżacje okna w tym pokoju pokazuje jak stworzyć harmonię między światem zewnętrznym i wnętrzem domu. Długie subtelne woalowe firano - zasłony pozwalają na swobodny przepływ światła naturalnego. Po zmroku, kiedy zaciągamy rolety ocieplają wnętrze i nie wpuszczają do domu mroku. W oknach zamontowano zaciemniające beżowe rolety, które idealnie komponują się z całą aranżacją i sprawiają, że nawet w nocy okna pozostają jasne.
Przedstawiona aranżacja pokazuje, jak w praktyce urządzić sypialnię feng shui. Nie obyło się tutaj bez drobnych dekoratorskich wpadek, których przykładem jest łóżko i fotel, które blokują prawidłowy przepływ energii. Po wymianie tych dwóch elementów sypialnia, będzie w 100% urządzona zgodnie ze starą chińską koncepcją projektowania harmonijnych wnętrz.
Komentarze