Marzenie o pięknym letnim ogrodzie pełnym kwiatów spełnimy, sadząc na rabatach zarówno byliny, jak i kwitnące rośliny jednoroczne. Warto zadbać o urozmaicenie i zaaranżować ogród z wykorzystaniem kwiatów o różnej sile wzrostu. W tylnych częściach rabat, a także przy ogrodzeniach czy ścianach budynków przepięknie będą się prezentować okazałe wysokie rośliny takie jak oryginalna odętka wirginijska.
Choć odętka nie jest bardzo znaną rośliną, to zdecydowanie warto podsadzić ja w ogrodzie. Ten wyjątkowej urody gatunek pięknie kwitnie w pełni lata. Wytwarza on wręcz spektakularne kwiatostany. Jest to także roślina bardzo łatwa w uprawie, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ładnie się rozrasta i jest odporna. Poznaj zasady uprawy odętki wirginijskiej.
Odętka wirginijska - ciekawe odmiany
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), która w naturze rośnie w Ameryce Północnej na wilgotnych, a nawet bagnistych siedliskach. Jest to też łatwa w uprawie roślina ogrodowa dosyć szeroko rozpowszechniona niemalże na całym świecie. Odętka to wysoka silna roślina, która osiąga wysokość od 0,5 do 1 metra. Jej pędy są sztywne, nierozgałęzione i czworokątne w przekroju. Liście rośliny są rozmieszczone na łodygach nakrzyżlegle parami. Mają one intensywnie zielony kolor, lancetowaty kształt i ząbkowane brzegi.
Odętka Wirginijska - Alba
Kwiaty tego gatunku są wyjątkowo dekoracyjne. Wyrastają one w gęstych i długich do 30 cm kłosowatych kwiatostanach. Kwiaty mają wargowy kształt, ich płatki są zrośnięte od połowy korony oraz ząbkowane na wierzchu. Kwiatostany są dosyć charakterystyczne - kwiaty są na nich ułożone w czterech pionowych rzędach. Kwiaty pojawiają się w lipcu oraz sierpniu i rozwijają się stopniowo od dołu ku górze kwiatostanu. Ich kolor różni się w zależności od odmiany i może być biały, różowy lub fioletowy.
Interesujące odmiany odętki wirginijskiej to:
- Alba kwitnąca na biało,
- Autumn Carnival o kwiatach liliowo-różowych,
- Cristal Peak White o białych kwiatach, które same opadają po przekwitnięciu, nie trzeba więc ich usuwać.
- Bouquet Rose - odmiana, która kwitnie na jasnoróżowo,
- Variegata o fioletowo-różowych kwiatach i dekoracyjnych liściach w kolorze zielonym z białym obrzeżeniem,
- Vivid, która kwitnie na liliowo.
Odętka wirginijska - uprawa i pielęgnacja
Odętka jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Jest wytrzymała i silna. Ma niewielkie wymagania i jest dosyć tolerancyjna. Jednak znajomość jej preferencji stanowiskowych i umiejętna pielęgnacja sprawią, że roślina będzie ładnie rosła i obficie kwitła przez lata.
Przyjrzyjmy się zasadom uprawy i pielęgnacji odętki:
1. Stanowisko
Odętka bardzo ładnie rośnie zarówno na słonecznych, jak i na półcienistych stanowiskach. Projektując rabaty z jej udziałem, pamiętajmy, że jest to nie tylko roślina duża, ale i bardzo ekspansywna. Silnie się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów i tworzy w ogrodzie duże kępy. Jeśli chcemy jej na to pozwolić, to wybierzmy dużą wolną przestrzeń, aby mogła swobodnie się rozrastać. Jeżeli natomiast chcemy, aby stanowiła ona tylko część większej kompozycji składającej się z kilka różnych gatunków kwiatów, wówczas konieczne będzie zastosowanie w ziemi zapór uniemożliwiających niekontrolowane rozrastanie się rozłogów roślin.
2. Podłoże
Odętka wirginijska jest gatunkiem dosyć tolerancyjnym w stosunku do podłoża. Będzie rosła bardzo ładnie w przeciętnej ziemi ogrodowej. Ważne jest jednak, aby była ona wilgotna. Roślina poradzi sobie świetnie nawet w lekko błotnistym czy okresowo zalewanym podłożu. Nie zaleca się z kolei jej sadzenia w miejscach bardzo suchych, ponieważ będzie tam karłowacieć, ogałacać się z liści od dołu pędów i słabo kwitnąć.
3. Podlewanie i nawożenie
Odęta jest rośliną o dużych potrzebach wodnych. Wymaga regularnego i dosyć obfitego nawadniania, szczególnie w gorącym okresie letnim. Koniecznie pamiętajmy też o codziennym podlewaniu roli uprawianych w donicach na balkonach i tarasach. W czasie gorących dni może się okazać niezbędne nawet ich nawadnianie dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Nie zaniedbujmy tego, ponieważ przesuszona odętka łatwo więdnie i gubi liście oraz kwiaty. Ta okazała i obficie kwitnąca roślina ma też dosyć duże potrzeby pokarmowe. Powinniśmy więc w okresie od wiosny do późnego lata, regularnie ją dokarmiać wieloskładnikowym nawozem mineralnym do roślin kwitnących lub nawozem naturalnym w postaci biohumusu albo gnojówki roślinnej. Przed osadzeniem jej w ogrodzie warto też wymieszać ziemię z dobrej jakości kompostem liściowym.
4. Rozmnażanie
Odętka bardzo łatwo się rozmnaża. Młode rośliny można uzyskać z siewu nasion na wiosnę lub przez podział kilkuletnich kęp. Rozrasta się bardzo mocno samoistnie przez kłącze w glebie. Po przekwitnięciu kwiatów same wysiewają się też nasiona. Odętka wirginijska jest nie tylko rośliną wysoką, ale również bardzo ekspansywną, która potrafi mocno się rozrastać i zagłuszać inne gatunki. Dlatego wybierając ją do ogrodu, trzeba dobrze zaplanować nasadzenia. Jeśli ma ona rosnąć w bliskim sąsiedztwie innych roślin, to warto zastosować bariery korzeniowe, które zapobiegną niekontrolowanemu rozrastaniu się roślin. Możemy też wsadzić je do gruntu w zadołowanych donicach bez dna.
Odętka w ogrodzie pięknie prezentuje się w aranżacjach z rudbekiami, jeżówką, dzielżanami, pysznogłówkami czy floksami wiechowatymi. Możliwa jest również jej uprawa na balkonie lub tarasie w pojemniku, jednak trzeba pamiętać, że jest to duża i silnie rosnąca roślina, która będzie potrzebować naprawdę dużej donicy.
Komentarze