Laurowiśnia to piękny krzew, jeden z ciekawszych krzewów ozdobnych należący do rodzaju różowatych. Pochodzi z obszarów południowo-wschodniej części Europy, półwyspu zachodniej Azji oraz pogranicza Europy i Azji. Krzew zimozielony, na wiosnę tworzy gęsty kwiatostan, roślina odporna na mróz, całoroczna ozdoba ogrodów. Liście przypominają laur, są duże, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z wierzchu, blade lub żółto-zielone od spodu.
Efektowne, marmurowo-białe, pachnące kwiaty z kwiatostanem wzniesionym ku górze, z nutą głogu. Kontrast ciemnej zieleni z bielą kwiatów i wystającymi z kielicha pręcikami to efektowna kompozycja, nadająca roślinie atrakcyjności. Po przekwitaniu, na nadziemnej części rośliny pojawiają się ozdobne, początkowo czerwone później czarne jagody, popularne wśród ptaków żerujących. Pestkowiec w Polsce zawiązuje się rzadko.
Uprawa i zastosowanie laurowiśni
W bezśnieżne mroźne zimy, łodyga i liście nierzadko ulegają uszkodzeniu, jednak wiosną dość dobrze udaje się im odbudować. Laurowiśnia wymaga środowiska osłoniętego z zacienieniem. Należy pamiętać o przycinaniu krzewu tak, by ułatwić przebijanie się światła słonecznego i dopływ powietrza do niższych partii rośliny. Czynność przeprowadza się pod koniec maja. W odpowiednich warunkach rośnie przez około 50 lat. Jest tolerancyjna na zanieczyszczenia powietrza.
Laurowiśnia nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, chociaż czasem, mogą się jej przytrafić infekcyjne choroby roślin (np. ektopasożyty, dziurkowatość liści). Laurowiśnia rozmnażana jest niemal wyłącznie za pomocą sadzonek, które są kawałkami pędów wypuszczonych przez roślinę, pobieranych latem (sierpień) i przechowywanych pod tunelem foliowym, zachowując odpowiednią temperaturę i wilgotność. Przemarznięte, obumarłe pędy, przycięte przy, ziemi szybko wypuszczają nową część nadziemną.
Proces ukorzeniania przebiega szybko, jednak dla pewności można skrócić o połowę liście, a podstawę zanurzyć w preparacie gwarantującym odpowiedni wzrost układu korzeniowego.
Odczyn gleby dla laurowiśni
Krzew preferuje podłoże o odczynie gleby od lekko kwaśnego do obojętnego z dużą zawartością wapnia. Dobrze rośnie pod koronami drzew, które dają jej osłonę przed palącymi promieniami słońca, źle znosi miejsca narażone na dużą dawkę światła.
Zastosowanie laurowiśni
Laurowiśnia najlepiej nadaje się do ogrodów przydomowych, zielonych żywopłotów. Jednak również będzie się pięknie prezentować w parkach, w okolicach oczka wodnego, a nawet na cmentarzu oraz do kompozycji z innymi krzewami.
Odmiany laurowiśni
W ogrodach spotyka się głównie czystą odmianę laurowiśni.
Laurowiśnia wschodnia "Marbled White"
Należy jednak wspomnieć o atrakcyjnej odmianie z dekoracyjnym kwiatostanem laurowiśni wschodniej "Marbled White". Najlepiej rośnie w półcieniu, na glebach słodko-kwaśnych. Kwiaty są białe, pojedyncze, pachnące, z pomarańczowym oczkiem. Liście zielone z białym przebarwieniem, podłużne, spiczasto zakończone. Roślina odporna na - 20 stopni Celsjusza. Sadzona w przydomowych ogrodach, parkach, pojemnikach.
Laurowiśnia wschodnia "Caucasica"
Pochodzi ze wschodnich Bałkanów (Rumunia, Bułgaria) i Bliskiego Wschodu. Uprawiana jest również w południowej i zachodniej Europie. Rośnie zarówno w półcieniu, jak i stanowiskach nasłonecznionych. Młoda roślina ma różowo-białe nakrapianie, duże liście, pędy krzewu osiągają ok. 1, 5-2 m wysokości. Kwitnie na biało. We wrześniu pojawiają się trujące, czarne owoce. Rozmnażana przez sadzonki. Odporna na suszę. Szkodnikiem są gąsienice i ćmy żerujące na krzewach. Zimą wymaga przeniesienia do pomieszczeń chłodnych, naświetlonych światłem dziennym.
Laurowiśnia wschodnia "Genolia"
To wolnorosnący, rozłożysty krzew o wzniesionych ku górze gałęziach, osiągający około 1 m szerokości, o błyszczących, ciemnozielonych z wierzchu i jaśniejszych, matowych od spodu liściach. Osiąga wysokość od 2- do 4 metrów. Kwitnie w maju biało-kremowymi i beżowymi kwiatami. Łatwa w uprawie, rośnie na glebach o podłożu lekko kwaśnym, próchniczym, dobrze przepuszczalnym. Uprawiana w półcieniu i miejscach zacienionych, odporna na mróz. Idealny krzew na żywopłot.
Laurowiśnia karłowa "Otto Luyken"
To gęsty krzew o ciemnozielonych liściach przypominających liście laurowe, biały pachnący kwiatostan tworzy pionowo rosnącą kiść. Osiąga wysokość ok. 0, 5-1 metra, najbardziej mrozoodporna odmiana. Rośnie powoli, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatrów, cieniu i półcieniu w "towarzystwie" wysokich drzew. Atrakcyjna, dekoracyjna ozdoba ogrodów oraz uformowanych żywopłotów.
Laurowiśnia "Novita"
To bujny, szybko-rosnący, krzaczasty, zimozielony krzew, rośnie od 3 do 4 metrów wysokości. Kwiatostan mały, biały, intensywnie pachnący, zebrany w pionowe kiście, liście długie, osiągają 15 cm. Kwitnie w kwietniu i maju. Rośnie zarówno w półcieniu, jak i stanowisku nasłonecznionym, na glebach wilgotnych z dużą zawartością wapnia. Roślina odporna na temperaturę - 24 stopnie Celsjusza. Zimą powinna być okryta włókniną zabezpieczającą przed przemarznięciem. Krzew na żywopłot, a także do uprawy w pojemnikach jako ozdoba tarasów. Atrakcyjnie wygląda z innymi zimozielonymi roślinami np. bukszpanem.
Laurowiśnia wschodnia "Zabeliana"
To zimozielony, rozrastający się krzew, niska roślina ozdobna, odmiana o rozłożystych pędach, pokładających się na ziemi, osiąga wysokość około 1 metra. Białe kwiaty wyrastają z wyprostowanego kłosa, liście skórzaste, długie i wąskie. Rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, w miejscach zacienionych. Kwitnie w maju. Krzew o niskiej mrozoodporności. Zimą powinna być zabezpieczona przed przemarznięciem. Odgrywa ważną rolę w zagospodarowaniu terenów zielonych jako niskie żywopłoty.
Laurowiśnia "Cherry Brandy"
To niska, gęsta odmiana wolno-rosnąca, osiągająca 0, 5 metra i około 1, 5 metra szerokości. Odmiana o dużej gęstości gałęzi, o błyszczących zielonych liściach. Kwiaty białe, silnie pachnące. Odmiana powinna być systematycznie przycinana. Najlepiej rośnie w pół cienistym otoczeniu, mrozoodporna. Grzyb z rzędu mączniakowców pasożytuje na młodych pędach, liściach, łodygach. Efektownie wygląda jako pojedynczy krzew, podsypany torfem lub korą.
Sadzenie i zimowanie laurowiśni
Rośliny laurowiśni sadzone bezpośrednio w donicach, najlepiej sprawdzają się w rejonach, gdzie zimy są łagodne. Zimą donice, skrzynie, pojemniki powinny zostać przeniesione do chłodnego pomieszczenia z oknem np. piwnicy. W strefie gdzie zimy są mroźne, roślina narażona jest na przemarznięcie, dlatego też chronimy ją np. agrotkaniną, słomą lub matami, zapobiegamy wysuszaniu pędów przez wiatr. Laurowiśnia stanowi całoroczną, zieloną ozdobę każdego ogrodu, tarasu, balkonu. Ciekawe kształty uzyskujemy poprzez przycinanie pędów. Najlepsze efekty uzyskujemy, przycinając młode, jeszcze nierozrośnięte krzewy. Przy starszych krzewach trudniej uzyskać zadowalającą, ozdobną formę.