Na Twoim balkonie lub tarasie już od początku lata aż do nadejścia pierwszych jesiennych chłodów może roztaczać się subtelny słodki waniliowy zapach. Taki właśnie aromat wydziela przepięknie obficie kwitnący heliotrop peruwiański. Jest to roślina miododajna, do której bardzo chętnie przylatują owady zbierające nektar. Jest ona też szczególnie lubiana przez motyle, które bardzo licznie odwiedzają kwiaty tego gatunku.
Heliotrop (Heliotropium arbrescens) - charakterystyka
Heliotropy to okazałe dostojne rośliny, które doskonale nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych i donic. Możemy je posadzić solo lub w kompozycjach z innymi letnimi roślinami balkonowymi. Choć w naszych warunkach klimatycznych heliotrop jest uprawiany jako roślina jednoroczna, to w naturze jest to gatunek wieloletni. W Polsce roślina raczej nie przetrwa zimy na balkonie lub tarasie, ale możemy ją przenieść do pomieszczenia i spróbować przezimować. Sprawdź, dlaczego warto posadzić heliotrop na balkonie.
Heliotrop - ulubiona roślina motyli
Heliotrop peruwiański to bylina pochodząca z Ameryki Południowej. W naturze dorasta ona do 1 metra wysokości, a w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 50 cm. Jest to roślina o krzaczastym pokroju i ładnych wniesionych mocno rozgałęzionych pędach.
Liście heliotropu peruwiańskiego
Ma ciemnozielone owalne szorstko-owłosione liście, które są charakterystycznie pomarszczone, które są niezwykle dekoracyjne.
Liście heliotropu peruwiańskiego
Kwiaty heliotropu peruwiańskiego
Są zebrane w skrętki i przepięknie pachną wydzielając przyjemny waniliowy aromat. U podstawowego gatunku mają barwę fioletową, a u odmian mogą być także niebieskie lub białe. Są one wprost uwielbiane przez motyle, które bardzo licznie przylatują do tych roślin. Kwiaty fioletowych oraz niebieskich odmian heliotropu prezentują się pięknie w zestawieniu z roślinami kwitnącymi na pomarańczowo lub żółto jak na przykład:
- uczep rózgowaty,
- rudbekia owłosiona,
- aksamitka wzniesiona,
- nagietek lekarski,
- tunbergia oskrzydlona.
Będą się również ładnie komponować z innymi roślinami kwitnącymi na fioletowo, niebiesko jak lawenda lub ostróżki. Z kolei odmiany heliotropów o białych kwiatach będą pasować właściwie do każdej aranżacji.
Kwiaty heliotropu peruwiańskiego
Ciekawe odmiany heliotropu peruwiańskiego
- Marine o błękitnych kwiatach;
- Nautilus Blue o kwiatach fioletowo - niebieskich;
- Pacific o ciemnoniebieskich kwiatach;
- Valencia w kolorze niebieskim;
- Lord Robert o fioletowej barwie kwiatów;
- Legal Dwarf o kwiatach ciemnoniebieskich;
- Chatsworth w kolorze purpurowym;
- White Lady o białych kwiatach z delikatnym różowym nalotem.
Heliotrop to roślina niezwykłej urody i zdecydowanie warto posadzić ją na balkonie lub tarasie. Jeśli jednak mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe, lepiej zrezygnować z jej uprawy lub posadzić ją w miejscu niedostępnym, ponieważ heliotrop peruwiański jest rośliną trującą.
Odmiana heliotropu peruwiańskiego
Heliotrop - uprawa
Choć uprawa heliotropów nie jest trudna, to jednak musimy pamiętać, że jest to roślina wywodząca się z innej strefy klimatycznej o dosyć dużych wymaganiach cieplnych. Dlatego, jeśli chcemy, aby ładnie rosła na naszym tarasie lub balkonie, powinniśmy jej zapewnić jak najlepsze warunki i chronić ją przed chłodem oraz przeciągami.
Zapoznajmy się bliżej z wymaganiami uprawowymi tego pięknego gatunku:
1. Stanowisko dla heliotropu
Heliotrop preferuje jasne słoneczne stanowiska, ale nie powinniśmy go wystawiać na bezpośrednie silne promieniowanie słoneczne, z jakim mamy do czynienia na przykład na balkonach o wystawie południowej. W takich warunkach warto zapewnić roślinie lekką osłonę na przykład w postaci jednej warstwy cieniówki w bardzo upalne dni w godzinach południowych. Nie sadźmy jednak heliotropów w cieniu, ponieważ będą słabo rosły, a ich liście i kwiaty nie będą ładnie wybarwione.
Ponadto miejsce przeznaczone dla heliotropu powinno być zacisze, czyli osłonięte od silnego wiatru, ponieważ roślina jest wrażliwa na przeciągi.
Heliotrop nie lubi chłodów. Zaczyna marnieć już, kiedy temperatura na dworze spada poniżej 10 stopni. Jeśli więc chcemy przezimować nasze heliotropy, to musimy pamiętać o zabraniu ich jesienią do pomieszczenia.
2. Podłoże dla heliotropu
Rośliny te najlepiej rosną w lekkim, ale zasobnym podłożu. Sprawdzi się ziemia ogrodnicza do roślin kwitnących dostępna w kwiaciarniach. Możemy też samodzielnie przygotować dla roślin podłoże, mieszając ze sobą ziemię kompostową, piasek i torf w stosunku 3:1:1.
Heliotropy nie lubią bardzo ciężkiego gliniastego i nieprzepuszczalnego podłoża.
3. Podlewanie i nawożenie heliotropu
Heliotrop to roślina o dużym zapotrzebowaniu na wodę - konieczne jest jej codzienne podlewanie - zwłaszcza w bardzo upalne słoneczne dni. Jeśli nie zapewnimy jej wystarczającej ilości wody, liście zwiędną, a kwiaty zaczną opadać.
Pamiętajmy, że najlepiej, aby podłoże w doniczce lub skrzynce, w której rośni heliotrop było cały czas lekko wilgotne. Jeśli często będziemy dopuszczać do jego przesuszenia, wówczas szybko pojawi się problem zasychania brzegów liści.
Heliotropy podlewamy ustaną wodą o temperaturze pokojowej. Unikajmy używania do podlewania świeżo nalanej bardzo zimnej wody z kranu, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na kondycje rośliny.
Gatunek ten wymaga również regularnego nawożenia nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Sprawdzą się też nawozy naturalne w postaci kompostu lub biohumusu.
4. Rozmnażanie heliotropu
Heliotrop można rozmnożyć z nasion lub kupić gotowe sadzonki w dobrym centrum ogrodniczym lub kwiaciarni. Nasiona wysiewamy w marcu w do skrzynek lub doniczek w mieszkaniu. Do skiełkowania wymagają one bowiem stałej temperatury o wartości co najmniej 21 stopni.
Rośliny możemy też rozmnożyć przez sadzonki pędowe. Pobiera się je w styczniu z roślin matecznych, które przenieśliśmy do pomieszczenia na okres zimy. Ścinamy w tym celu wierzchołki pędów o długości 5-6 cm. Ich końcówki moczymy w preparacie ukorzeniającym i sadzimy w doniczkach wypełnionych lekkim podłożem. Można kupić w kwiaciarni specjalną ziemię do wysiewu nasion lub po prostu wymieszać ziemię kompostową z torfem w równych proporcjach.
Zarówno samodzielnie wyhodowane siewki czy sadzonki, jak i zakupione młode rośliny, można wysadzić na miejsce stałe na balkonie lub tarasie w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków.
Warto posadzić heliotrop, ponieważ jest to niezwykle piękna i oryginalna roślina, która w dodatku roztacza silny słodki zapach i przyciągnie na nasz balkon piękne motyle.
Bibliografia
- Donaldson S., McHoy P., Rośliny ozdobne w pojemnikach w domu i ogrodzie. Warszawa 2000. ISBN 35440601546.
- Z. Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, PWRiL, Warszawa 1985, ISBN 83 - 09 - 00256 - 4.
Komentarze