Blat granitowy do kuchni do tanich nie należy, a mimo to cieszy się ogromną popularnością. Wyjątkowo odporny na wszelkie uszkodzenia odpowiednio zaimpregnowany posłuży nam przez długie lata. Zobacz, jak wyglądają najpiękniejsze blaty granitowe, jak o nie dbać i na co trzeba uważać, mając granit w kuchni.
Blat z granitu podnosi standard każdej kuchni, sprawia, że staje się ona ekskluzywna, piękna i porządna. Jak każda naturalna skała ma on swoją wagę i wymaga pielęgnacji. Odpowiednio pielęgnowany będzie nam służył przez długie lata bez najmniejszych problemów. Blaty granitowe powstają z naturalnej skały, która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, biotytu i skalenia potasowego. Granit jest dostępny w całej gamie kolorystycznej od ekskluzywnej szarości i głębokiej czerni idealnych do nowoczesnych wnętrz, przez zieleń, czerwień, biel z różem. Czarny granit w połysku i macie jest obecnie bardzo popularny i można go spotkać w wielu nowoczesnych kuchniach. Wprawdzie w sprzedaży jest dostępna cała gama blatów imitujących granitowe, to różnicę między autentycznym a tym wiórowym i laminowanym można dostrzec podczas użytkowania już od pierwszego dnia i gołym okiem już po kilku miesiącach od montażu.
Cechy charakterystyczne blatów z granitu
Pierwszą i najważniejszą dla inwestorów jest jego wytrzymałość oraz jego walory estetyczne. Odpowiednio obrobiony, spolerowany i zaimpregnowany będzie zdobił kuchnię przez wiele lat. Zatem powinien być uprzednio zaimpregnowany do montażu w takim wnętrzu jak kuchnia. Tylko wówczas będzie odporny na wilgoć i plamy. Sam granit podobnie jak blat z niego zrobiony jest odporny na wysokie temperatury. A to oznacza, że można bezpośrednio na nim stawiać gorący zdjęty z płyty do gotowania garnek, a nawet foremkę z ciastem zaraz po wyjęciu z piekarnika. Mając taki blat, nie potrzebujemy deski do krojenia, ponieważ kamień ten jest bardzo trudno zarysować a tym bardziej przeciąć. Niestety jest on tylko częściowo odporny na wilgoć, mimo że charakteryzuje się minimalnym wchłanianiem wilgoci. W takim pomieszczeniu jak kuchnia wymaga on systematycznej impregnacji. W przeciwnym razie na jego powierzchni mogą się pojawić plamy z różnych płynnych składników spożywczych.
Granitowy blat
Kolejną cechą tej skały jest bardzo duża waga, a to oznacza, że montaż takiego blatu bywa kłopotliwy i może być zastosowany na naprawdę porządnej zabudowie kuchennej. Szafki, na których się go montuje, powinny być wyjątkowo odporne na ciężar. Taki blat należy chronić przed kwasami nawet tymi naturalnymi z owoców i warzyw. Zatem nie czyścimy go kwaskiem cytrynowym i staramy się chronić przed działaniem innych kwaśnych soków jak pomarańczowy czy jabłkowy itp. Nie stosujemy do jego czyszczenia octu, a nawet substancji chemicznych, dlatego czyścimy go systematycznie płynem do naczyń i miękką szmatką lub gąbką. Blat niestety nie jest odporny na kamień i rdzawe zacieki, dlatego należy pamiętać, żeby po każdym zamoczeniu go osuszyć, a także systematycznie impregnować.
Porady do granitowych blatów
Porady dotyczące granitowych blatów są nieocenione przy planowaniu i użytkowaniu tych trwałych i eleganckich powierzchni. Od odpowiedniej pielęgnacji po wybór odpowiedniego rodzaju granitu, kluczowe jest zrozumienie, jak dbać o swoje blaty, aby zachować ich estetykę i funkcjonalność na długie lata. Oto kilka porad, które pomogą Ci w pełni cieszyć się Twoimi granitowymi blatami kuchennymi lub łazienkowymi.
Jak impregnować blat granitowy?
Kupując go, należy się upewnić, czy został już zabezpieczony przed wilgocią, jeśli nie jeszcze przed montażem należy go zabezpieczyć i potem przynajmniej raz w roku. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnych blatów, na których jest widoczna każda kropla herbaty, soku, kawy czy wina. Dlatego impregnacja jest wprost konieczna. W sprzedaży dostępne są dedykowane produkty do zabezpieczania granitu. Jednak, mimo że kamień ten tylko w minimalnym stopniu wchłania wilgoć to doskonale, chłonie tłuszcze. A tę właściwość odkryli już dawno właściciele granitowych zlewozmywaków, które impregnujemy właśnie olejem jadalnym. Tłusty film znika z ich powierzchni już po kilku minutach, a dzięki oliwie zyskują one hydrofobową powłokę. W podobny sposób można zabezpieczyć blat, ale uwaga tylko ten o ciemnej barwie, jasno znacznie ciemnieje. Chociaż ta metoda w pierwszej chwili budzi wiele wątpliwości, to już po pierwszym jej zastosowaniu możemy się przekonać, że ten kamienny blat wchłania olej w kilka minut i zyskuje wyjątkową ochronę. Żadne ciecze nie wnikają w niego, nie pozostawiają plam, a kiedy się zaleje, wystarczy go przetrzeć wilgotną szmatką z płynem. Potem przecieramy go szmatką nasączoną zimną wodą, ponieważ piana pozostawia mało estetyczne białe ślady, wprawdzie szybko jej usuniesz, ale nie wyglądają one ładnie.
Czego robić na granitowym blacie?
- Kroić, pocierać lub czyścić kwasami, w tym kwasami owocowymi. Jeśli więc posiadasz taki blat lub planujesz jego zakup, zapomnij o stosowaniu jako środka czyszczącego kwasku cytrynowego sody oczyszczonej czy innych środków na bazie kwasów.
- Czyścić żrącymi detergentami, które dostępne w większości sklepów, granit to luksusowy materiał, który wymaga specjalnego traktowania.
- Czyścić octem spirytusowym, jabłkowy czy balsamicznym. Granit to skała pełna sprzeczności z jednej strony jest bardzo twardy odporny na większość uszkodzeń mechanicznych, a z drugiej strony można go zniszczyć octem kuchennym.
- Nie pozostawiaj na nim rozlanego wina, herbaty, kawy i innych barwiących płynów, ponieważ może się bezpowrotnie zabarwić.
Jak czyścić granitowy blat?
Do czyszczenia takiego blatu jedyne czego potrzebujesz to miękka szmatka nasączona ciepłą wodą i odrobina płynu do naczyń. To w zasadzie wszystko, czego Ci potrzeba, żeby wyglądał on jak nowy przez wiele lat. Jeśli w domu mieszka kilka osób, w tym dzieci przed montażem takie blatu, warto wyrobić w nich nawyk sprzątania po sobie. W tym wypadku bardzo ważne jest przecieraniu blatu po każdym korzystaniu z niego, wówczas będzie mieć pewność, że się nie przebarwi.
Aranżacje z granitowym blatem
Granit niejedno ma imię i może być wykończony na wysoki połysk, w półmacie i macie, ze strukturą, porowaty i gładki niczym tafla szkła. Bogata kolorystyka i wzornictwo sprawiają, że pasuje on do każdej aranżacji. Elegancki, porządny z ciekawym wzorem i możliwością docinania go z chirurgiczną precyzją to nieskończenie wiele możliwości w dekoracji wnętrz. Decydując się na taki blat, możemy zrezygnować ze zlewozmywaka nablatowego, gdyż można wyciąć otwór w granicie, do którego podwieszany zlew. A ten w zależności od koloru kamienia może być ze stali nierdzewnej, emaliowany, lub w każdym innym kolorze. W przypadku granitowego zlewu można jego barwę idealnie dopasować do blatu roboczego. Wówczas nie ma konieczności podwieszania, co w przypadku tak twardego materiału może być trudne. Błyszczące pięknie pomalowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem optycznie powiększają każdą kuchnię, sprawią, że nabiera ona luksusowego charakteru. Jednak pamiętajmy, że blat kuchenny z naturalnego kamienia jest wymagający. Najlepiej prezentuje się w otoczeniu równie ekskluzywnych materiałów. Zatem nie będzie on pasował do ściany wykończonej zwykłymi kafelkami ani też do zabudowy kuchennej z najnowszej płyty. Doskonały duet tworzy z naturalnym drewnem, oba te materiały zestawione w jednym wnętrzu nadają mu luksusowego charakteru i sprawiają, że wnętrze staje się eleganckie, porządne i "bogate".
Granitowy blat w kuchni z połyskiem
Granit z płytą meblową na wysoki połysk to duet wprost doskonały, piękny, ekskluzywny i błyszczący niczym biżuteria. Taka kuchnia będzie dumą jej właścicieli ii jednym z najpiękniejszych wnętrz w całym domu.
Granitowy blat z matową zabudową kuchenną, będzie dobrze się prezentować w wersji minimalistycznej, nowoczesnej i prostej. Ale pod warunkiem, że zarówno blat, jak i fronty będą utrzymane w macie. Uwaga do tak drogiego materiału, jak naturalny kamień, matowe fronty kuchenne kupujemy w wersji anti finger, czyli takie, na których nie zostają odciski palców.
Granit kocha kontrasty
Granitowe blaty najlepiej prezentują się na pierwszym planie, a taki efekt możemy uzyskać, stosując mocne kontrasty kolorystyczne.
- Zatem do białej kuchni wybierz ten w kolorze czarny, nakrapiany lub gładki w połysku, lub macie.
- Do szarej kuchni będzie pasował ten w kolorze czarnym lub grafitowym, taki duet sprawi, że cała aranżacja stanie spójna i zachwycająca.
- Do drewnianej kuchni najlepiej pasuje biały grafitowy oraz cała rustykalnych motywów od brązu przez róże i czerwienie.
- Wyspa kuchenna z granitowym blatem, czyli trend zza oceanu.

Luksusowa kuchnia z blatem z granitu
Granitowe blaty od wielu lat cieszą ogromną popularnością za oceanem i można je spotkać w większości tamtejszych kuchni i łazienek. A jeśli aranżacja ma być budżetowa, pojawia się on jedynie na wyspie kuchennej i dumnie podkreśla luksusowy charakter kuchni. W Polsce coraz częściej stosuje się właśnie takie rozwiązanie, naturalny kamień w postaci mini blatu na wyspie kuchennej i tańszy wiórowy lub drewniany w części roboczej. Inną możliwością jest wykorzystanie w jednej aranżacji dwóch kolorów granitu, jednego w ciągu kuchennym i drugiego na wyspie kuchennej. Takie rozwiązanie pozwala podkreślić walory estetyczne samej wyspy, sprawiają, że wysuwa się ona pierwszy plan.
Co na ścianę nad granitowy blat?
Wiele osób decydujących się na blat roboczy z naturalnego kamienia zastanawia się nad dekoracją ściany tuż nad nim. Nie ma co ukrywać do drogiego naturalnego kamienia, nie będzie pasować tapeta zmywalna, budżetowe kafelki z supermarketu czy oklepana już grafika na szkle. Jeśli chcemy wyeksponować taki blat, podkreślić jego ekskluzywny charakter. To bezwzględnie potrzebuje on równie pięknej i porządnie oprawy. A do wyboru mamy kilka możliwości:
- szklana mozaika, ale ta z najwyższej półki, pięknie połyskująca zadaje szyku całej kuchni.
- Piękne granitowe wielkoformatowe płytki, które zleją się blatem, tworząc naprawdę ekskluzywną strefę roboczą. Jest to wprawdzie rozwiązanie, które do tanich nie należy, ale posłuży nam przez wiele lat.
- Naturalne jak najbardziej surowe drewno, zaimpregnowane jedynie dedykowany olejem, doskonale będzie się prezentować w rustykalnych i loftowych wnętrzach.
- Grafitowe lustra, które sprawią, że granit będzie się wydawał dwa razy większy i zyska niebywały blask godny najznakomitszych aranżacji w luksusowych rezydencjach. To dzięki nim cała kuchnia przejdzie niebywałą metamorfozę, a kamienne blaty staną się dwa razy szersze.
Jakie oświetlenie w kuchni z granitowym blatem?
W kuchni z blatem z naturalnego kamienia światło jest bardzo ważne i to nie tylko ze względu na funkcjonalność tego pomieszczenia. Wystarczy popatrzeć na piękne skaliste krajobrazy, żeby zrozumieć, że wszystkie skały zyskują wyjątkową urodę i głębię odpowiednio oświetlone. Blat z granitu również może zachwycać każdym detalem, pod warunkiem, że odpowiednio go podświetlimy. Oczywiście najważniejsze w każdej kuchni będzie światło robocze, a zatem listwa Led tuż nad nim montowana na spodzie szafek podwieszanych. Jednak warto dodać jeszcze przynajmniej jedno lub dwa światła kierunkowe, podświetlające kamienną taflę, która dzięki nim ożyje, stanie się piękna i jeszcze bardziej ekskluzywna. W przypadku wyspy kuchennej, postępujemy podobnie, zamiast jednej dużej lampy wiszącej warto zdecydować się na trzy lub nawet pięć delikatnych kloszy np. z transparentnego szkła rozpraszających światło po różnych jej punktach. Naturalny kamień kocha światło i przy takich aranżacjach warto o tym pamiętać.
Jakie ściany do kuchni z granitowymi blatami?
Granit nie znosi konkurencji, jeśli więc wybierzemy ten nakrapiany lub porowaty, ściany powinny być idealnie gładkie, w kontrastującym kolorze bez żadnych wzorów. Nawet ten gładki polerowany o jednolitym kolorze zdecydowanie lepiej się prezentuje do gładkich jednobarwnych ścian. Wyjątkiem jest ściana tuż nad nim, na której można stosować wszystkie kolory i wzory, ale tylko takie, które podkreślają jego luksusowy charakter, jego piękno i idealnie się z nim komponują. Decydując się na blat roboczy z naturalnego kamienia, należy pamiętać, że to on powinien być największa ozdobą aranżacji. A wszystkie inne dekoracje powinny być niczym drogowskazy, wodzące wzrok właśnie w jego kierunku. W każdym innym przypadku zgubimy jego piękno i ekskluzywny charakter naturalnego kamienia a aranżacja będzie wyglądała na przypadkową i chaotyczną i nieprzemyślaną.
Ściana z granitu w kolorze blatu
Jaka podłoga do granitowego blatu?
Piękna, ekskluzywna i droga tak w skrócie można opisać podłogę pasującą do kuchni z dodatkami z naturalnego kamienia. A to dyskryminuje wszystkie panele laminowane i PCV, tanie płytki ceramiczne i wykładziny dywanowe. Do tak ekskluzywnej kuchni nie będą zatem pasowały tanie lub zaniedbane podłogi. Optymalnym rozwiązaniem będzie natomiast podłoga z granitowych wielkoformatowych płyt z identyczny wzorem jak na blacie. Inną możliwością jest kamienny kontrast kolorystyczny np. czarny blat zestawiony z białą granitową podłogą. Oczywiście w tym wypadku, zamiast drogiego naturalnego kamienia możemy zastosować płytki imitujące go, ale tylko te z najwyższej półki. Pamiętajmy blat na wysoki połysk to podłoga również i odwrotnie do matowego będzie pasowała matowa podłoga.
Wyspa kuchenna z granitu
W przypadku rustykalnych jego wzorów np. różowego czy brązowego z białym i czarnym nakropieniem doskonały rozwiązaniem będzie drewniana podłoga. Doskonale sprawdzi się nadgryziona zębem czasu deska podłogowa z widocznymi słojami lub modna na nowo klepka podłogowa i parkiet w jodełkę.
Jak widać ekskluzywne blaty kuchenne z granitu to rozwiązanie na długie lata, które determinuje aranżację całego pomieszczenia. Dlatego decyzje o jego montażu oraz wybór koloru i wzoru powinny być bardzo dobrze przemyślane.
Komentarze